Zamachy bombowe, brak stabilizacji w Turcji, Egipcie, Tunezji. Grecja, Bałkany zalane falą uchodźców

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
redakcja Gazety Lubuskiej

Zamachy bombowe, brak stabilizacji w Turcji, Egipcie, Tunezji. Grecja, Bałkany zalane falą uchodźców

redakcja Gazety Lubuskiej

Czy mimo to warto planować wakacje poza Polską? Letni sezon za pasem. Gdzie macie zamiar spędzić tegoroczne wakacje? Polska, a może lot na południe?

TAK: za granicą mamy pewną pogodę i wyższy standard wypoczynku

Gdzie lepiej wybrać się na wakacje? Pojechać na wczasy za granicę czy zostać w kraju?
Zdecydowanie za granicę. Praktycznie w tej samej cenie co w kraju otrzymamy tam lepszy standard wypoczynku. Za wczasy w Grecji, Bułgarii lub Turcji będziemy mogli wypocząć w hotelu czterogwiazdkowym lub trzygwiazdkowym z pełnym wyżywieniem. Nie dostaniemy tego w Polsce, bo infrastruktura w krajach turystycznych jest bardziej rozwinięta niż u nas. Na dodatek, wykupując wczasy za granicą, mamy gwarancję dobrej pogody – w Polsce zawsze jest ryzyko, że w czasie urlopu będzie padać. A nawet jeśli jest pogoda, to woda w Bałtyku jest zimna, a nad jeziorem brudna.

No i za granicą nie będzie takich tłumów na plażach, jakie są nad Bałtykiem w sezonie. Zwolennicy wczasów w kraju mówią, że w Polsce jest bezpieczniej...

Nie zgadzam się z tym. W resortach turystycznych Turcji od wielu lat nie było żadnego incydentu. Ostatnie
zamachy w Turcji były tylko w Stambule. Na swoim wybrzeżu Turcy wypracowali taki system ochrony turystów, że jest tam całkowicie bezpiecznie. W Grecji czy Bułgarii też nic nam nie zagraża. Można to sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie są zaznaczone miejsca, do których nie jest zalecana podróż. A wypoczywając w kraju, warto przypomnieć, że na polskich drogach codziennie ginie kilka osób.

Czy w związku z obecną sytuacją polityczną w Europie widać spadek liczby osób chcących wyjechać na wczasy za granicę?
Niektóre kierunki, jak Tunezja i Egipt, cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Ludzie po prostu wybierają wczasy w Grecji, Bułgarii lub Turcji. Ceny wypoczynku zagranicznego nie spadły. Ja bardzo polecam wczasy w Hiszpanii i Portugalii, jednak te oferty są droższe.

Nie: prawdziwą, turystyczną przygodę można przeżyć tylko w Polsce

Lepiej zwiedzać nasz kraj czy jechać na wakacje za granicę?
Każda podróż jest ciekawa, ale jestem zdania, że prawdziwą turystyczną przygodę można przeżyć tylko w naszym kraju.

Dlaczego?
Nasz okres wakacyjny to okres bardzo niekorzystny w tych miejscach, do których najczęściej za granicę wyjeżdżamy. W Turcji, Egipcie czy Tunezji temperatura sięga nawet 40 stopni w cieniu. Roślinność jest wypalona, krajobrazy są czasami wręcz koszmarne. Ponadto ze względów bezpieczeństwa w wielu krajach turystyka jest mocno okrojona ze względu na zagrożenie terroryzmem. Często też zachwycamy się w świecie rzeczami, które mamy na miejscu. Do nas przyjeżdżają ludzie z całego świata, by zachwycać się tymi rzeczami, które mijamy codziennie. Przypomina mi się holenderski turysta, który przyjechał do Polski pojeździć rowerem z Holandii, kraju rowerów. Mówił, że jak opowie znajomym, że jeździł cały dzień po lesie i nigdy z lasu nie wyjechał, to nikt mu nie uwierzy. W wielu krajach nie ma takich lasów, a my nie doceniamy tego, że mamy lasy, jeziora , że możemy rozpalić sobie ognisko. Ponadto jeśli będziemy wydawać pieniądze na wakacje w polskich pensjonatach, restauracjach, muzeach, to damy zarobić nam, Polakom. A jak oni zarobią, to dadzą zarobić nam.

Z czego wynika to, że tak często zachwycamy się Turcją, nie znając własnego pięknego kraju?
Jest wciąż głód na wyjazdy zagraniczne, przez całe pokolenia byliśmy od tego odcięci, wciąż niektórym się wydaje, że to nobilitacja. Często też wypoczynek za granicą jest tańszy niż w Polsce.Ale głównie dlatego, że wybieramy wyjazdy w sezonie. Poza tym, gdy sami organizujemy sobie wakacje, zawsze jest taniej. W Polsce wakacje są ciekawe, swojskie, przyjazne i bezpieczne, no i mamy tę świadomość, że robimy dobrą robotę, bo dajemy zarobić rodakom.

Letni sezon za pasem. Gdzie macie zamiar spędzić tegoroczne wakacje? Polska, a może lot na południe?

Klaudia Łuczak, uczennica z Międzyrzecza

Agnieszka Grelak, mama małej Lenki z Nowej Soli

Magdalena Plarre-Helbik, menedżer z Zielonej Góry

Beata Dziemidowicz z Górzycy, właścicielka baru

Hanna Jakubowska-Kozioł, nauczycielka z Żagania

Dominika Laskowska, mieszka i pracuje w Zielonej Górze

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.