Zamach„idiotów” z PSL [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Szymczak Krzysztof
Hanka Sowińska

Zamach„idiotów” z PSL [komentarz]

Hanka Sowińska

Historia znowu dzieli polityków.

Zamach„idiotów” z PSL [komentarz]
Filip Kowalkowski

Według PSL, to, co wydarzyło się 12 maja 1926 r., było „puczem wojskowym dokonanym przez oddziały wierne Józefowi Piłsudskiemu, skierowanym przeciwko legalnie i zgodnie z wolą Narodu wybranym władzom polskim”. Dlatego ludowcy złożyli w Sejmie uchwałę potępiającą zamach! Z uwagi na to, że jest ona „niepoprawna politycznie” (opinia PiS), trafiła do sejmowej zamrażarki (zapewne tam zostanie).

Im bliżej 90 rocznicy zamachu, tym więcej będzie nie tylko polemik historyków (ocena przewrotu majowego była i jest odmienna), a także komentarzy polityków. Pierwszy już się pojawił: „Idiotów na świecie nigdy nie brakowało i zawsze się znajdą” - powiedział wczoraj wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), z wykształcenia historyk. Niestety, nie wiadomo, czy ta głupia wypowiedź odnosi się do projektu uchwały czy też dzisiejszej manifestacji KOD, w której „zamachowych akcentów” ma nie zabraknąć.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.