Zakupy Kowalskiego. Możemy sobie pozwolić na więcej niż przed dekadą, choć są wyjątki

Czytaj dalej
Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Zakupy Kowalskiego. Możemy sobie pozwolić na więcej niż przed dekadą, choć są wyjątki

Katarzyna Paczewska

Za przeciętną pensję w 2018 roku można było kupić więcej produktów niż 10 lat wcześniej. Między innymi chleba, ciasta, drobiu, kiełbasy, serów, jabłek i pomidorów.

Natomiast w ubiegłym roku Polaków było stać na mniej wołowiny, parówek, kaszanki, jajek, masła czy ziemniaków - wynika z wyliczeń Dziennika Gazety Prawnej. Średnia pensja „wypłacana do ręki” w przedsiębiorstwach w całym kraju pozwoliła w ubiegłym roku kupić o 189 bochenków półkilogramowego chleba pszenno-żytniego zwykłego więcej niż przed dekadą. Kurczaków mogliśmy nabyć o 109 kg więcej, mięsa wieprzowego bez kości o 87 kg, kiełbasy myśliwskiej suchej o 22 kg, sera dojrzewającego gouda o 47 kg - wylicza cytowana gazeta.

- Wzrost w przypadku m.in. tych produktów związany był z tym, że ich ceny rosły wolniej niż przeciętne wynagrodzenia. Głównie dlatego, że występuje bardzo ostra konkurencja wśród producentów, co mocno ogranicza wzrost ich cen - wyjaśnia prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Natomiast, jeśli chodzi o wołowinę, to jej ceny rosły szybciej niż pensje. Dlatego za przeciętne wynagrodzenie mogliśmy kupić np. o 7 kg mięsa wołowego z kością mniej niż w 2008 r. - podaje DGP.

Powyższe dane dotyczą średnich cen rocznych produktów w całym kraju. A jak takie porównanie wypadnie w regionie? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.