Zainwestuj w siebie, a nie w swój nałóg!

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Joanna Maciejewska

Zainwestuj w siebie, a nie w swój nałóg!

Joanna Maciejewska

- Chcemy pokazać alternatywne sposoby zagospodarowania pieniędzy przeznaczanych na papierosy - mówią organizatorki projektu społecznego.

Projekt społeczno-socjalny „Rzuć palenie - zgarnij jedzenie” rozpoczęły w ubiegłym tygodniu cztery studentki UMK.

- Z tłumu wybieramy osoby palące i nakłaniamy je na zniszczenie paczki papierosów - mówi Natalia Dykowska, jedna z organizatorek. - W zamian otrzymują voucher na obiad do wykorzystania w jednej z czterech restauracji biorących udział w projekcie: Mr.Capone, Manekin, Restauracja Ciasna i Chudy Byk.

Pierwszego dnia trwania akcji nie było łatwo namówić palaczy na udział w projekcie. - Społeczeństwo było nastawione sceptycznie do naszej propozycji, nie wierzyli w prawdziwość voucherów - zaznacza Natalia Dykowska. - Ludzie chętniej wyrażali chęć podzielenia się papierosem niż złamaniem go w zamian za obiad.

Kolejne dni przyniosły już jednak dużo lepsze rezultaty. W czwartek w przeciągu godziny udało się zwerbować do akcji 10 osób, w piątek aż 18. - Z badań wynika, że blisko 1/3 pełnoletnich Polaków (31 proc.) nałogowo pali wyroby tytoniowe, jest to bardzo niepokojący sygnał - informuje Dykowska. - Wychodzimy im naprzeciw i nakłaniamy do zainwestowania w siebie, a nie w swój nałóg.

Studentki rejestrują akcję za pomocą kamery. Reakcje są różne - jedni odmawiają i szybko uciekają przed nagraniem, inni natychmiast podejmują wyzwanie. - Najbardziej zaskakują osoby, które mimo posiadania ostatniego papierosa w paczce, wolą zapalić go, niż zjeść ciepły posiłek w chłodny i deszczowy dzień - mówią organizatorki.

Kogo najtrudniej namówić do udziału w tej niecodziennej akcji? Jak zaobserowały studentki, bardziej skłonne do wzięcia udziału w projekcie są osoby młodsze. - Mają świadomość, że to niszczy ich zdrowie i chętnie przystają na nasze warunki - relacjonują. - Osoby starsze, które otwarcie przyznają, że palą np. 30 lat, nie zgadzają się na taki układ, gdyż jak twierdzą jest to jedyna przyjemność, na którą mogą sobie pozwolić na emeryturze.

Twórcami i realizatorami projektu są studentki Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK pod kierunkiem dr. dr. Filipa Nalaskowskiego. Akcję będą prowadzić do 21 grudnia. Na ulicach Torunia będzie je można spotkać między innymi dzisiaj.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.