Zadowoleni mają być w trzech samorządach

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Zadowoleni mają być w trzech samorządach

Monika Smól

Remontują urząd miasta w Chełmnie, ale pomieszczeń w nim nie przybywa.

- Wójt gminy Chełmno planuje zakup budynku przy ulicy Harcerskiej, w którym obecnie mieści się Starostwo Powiatowe w Chełmnie - mówi Czytelnik. - Ale burmistrz twierdzi, że ma prawo pierwokupu. Chciałbym się dowiedzieć czy z niego skorzysta? I na jakiej podstawie ma to prawo pierwokupu?

Chełmnian zainteresowany jest tym, czy miasto będzie starało się wyprzedzić gminę w zakupie obiektu.

- Czy potrzebne są nam kolejne budynki? - docieka mężczyzna. - Czy priorytetem jest remont koszarowca przy ulicy Biskupiej? Moim zdaniem, to bardzo dobry pomysł, aby urzędy - gminy i miasta - zostały w końcu rozdzielone, a nie ściskały się w jednym budynku.

Burmistrz przypomina sytuację z końca XX w., gdy to właśnie miasto sprzedawało budynek na potrzeby starostwa.

Będą negocjować

- Kilkanaście lat temu tworzyły się samorządy powiatowe i wtedy był potrzebny budynek - wyjaśnia Mariusz Kędzierski. - Starostwo kupiło od nas ten przy Harcerskiej, ale z zapisem, że gdy kiedyś będzie go chciało sprzedać, to sprzedający - czyli miasto - będzie miał prawo pierwokupu. Jeżeli zatem ktoś będzie chciał od starostwa budynek kupić, to za wynegocjowaną kwotę miasto może go nabyć w pierwszej kolejności.

I przyznaje, że wstępnie rozmawiał już z wójtem o zasadach przeprowadzenie tej transakcji między trzema samorządami.

- Wstępnie uzgodniliśmy, że jak wójt chce Harcerską to bierzemy pod uwagę wycenę tego budynku i pomieszczeń, które ma na drugim piętrze urzędu i powinno wyjść tak, by nikt nikomu nie musiał dopłacać zbyt wiele - podkreśla Mariusz Kędzierski.

Burmistrz wierzy, że plan zostanie zrealizowany.

- Jestem przekonany, że dojdzie do skutku - mówi pierwszy w mieście. - O zakupie budynku sam nie myślę. Gdy gmina się tam przeniesie to i wójt będzie miał porządną siedzibę i my tutaj więcej miejsca. Pracownicy nie będą się gnieździli. W pokojach wydziału finansowego mamy nawet po cztery biurka - zdecydowanie za dużo.

Urząd pięknieje

W tym roku, w ramach czwartego etapu projektu ochrona dziedzictwa kulturowego, budynek urzędu został odremontowany przez firmę „Kontbud”.

- Zadbali o dach, odremontowali korytarze, położyli gładzie i pomalowali ściany, wymienili aluminiową starą instalację elektryczną i część stolarki okiennej od strony podwórka - wymienia Mariusz Kędzierski. - Poprawili szachulce w murze pruskim, odmalowali elewację.

Wygospodarowano fundusze na odnowienie sali obrad.

- Remontu sali sesyjnej nie było w projekcie robót realizowanych przez „Kontbud”. Bardzo odbiegała od pozostałych wnętrz - wyglądała jak z lat 70-tych, a ma być reprezentacyjna - dodaje burmistrz. - Postanowiliśmy ją odświeżyć. Robotnicy zdjęli świetlówki, które brzęczały, usunęli boazerię, położyli gładzie, obniżyli sufit, zamontowali oświetlenie ledowe i pomalowali.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.