Zadbaj o kapitał początkowy. Inaczej stracisz na wysokości emerytury!

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek
Jolanta Zielazna

Zadbaj o kapitał początkowy. Inaczej stracisz na wysokości emerytury!

Jolanta Zielazna

Kto w październiku wybiera się na emeryturę, a nie ma wyliczonego kapitału początkowego, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku o jego wyliczenie.

Brak kapitału może znacząco wpłynąć na wysokość świadczenia.

Wiosną oba oddziały ZUS w regionie (bydgoski i toruński) wysyłały 7162 listy do osób, które od października nabędą prawo do emerytury, a nie mają ustalonego kapitału. Zapraszano je do składania wniosków o wyliczenie kapitału początkowego.

Jaki jest odzew? Na 3944 zaproszenia oddziału bydgoskiego wnioski złożyły 1522 osoby, na 3218 listy z toruńskiego ZUS zareagowało 1075 osób. To dane z 13 lipca. W sumie więc na pismo odpowiedziało niespełna 40 procent osób, które powinny nim być zainteresowane.

Można uzupełnić

Ze złożeniem wniosku zwlekają przede wszystkim ci, którzy ciągle szukają dokumentów, czy to płacowych, czy potwierdzających zatrudnienie. Mają nadzieję, że uda im się jeszcze je odnaleźć i wszystko razem złożyć do ZUS. Tymczasem, jeśli po ustaleniu kapitału znajdziemy nowe dokumenty - ZUS przeliczy nam jego wysokość.

Osoby, które w tym roku dostały już z ZUS informację o stanie konta i mają wyliczony kapitał początkowy mogą sprawdzić, jakie ma on znaczenie dla wysokości przyszłej emerytury. Im dłużej ktoś przed 1999 rokiem pracował - tym większe. Nawet jeśli wydaje nam się, że początkowo wyliczona kwota kapitału jest niska, bardzo rośnie ona wskutek kolejnych waloryzacji.

Z kapitałem i bez

Pracownicy ZUS przygotowali na naszą prośbę przykłady, na których widać, jakie znaczenie ma kapitał początkowy dla wysokości emerytury po reformie.

PRZYKŁAD 1:

Pani Anna, urodzona w marcu 1956 r., prawo do emerytury powszechnej nabyła w kwietniu 2017 r. Wysokość jej emerytury zależy od kapitału początkowego i składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Do ustalenia wysokości kapitału początkowego ZUS przyjął 26 lat i 3 miesiące składkowe oraz 19 miesięcy nieskładkowych. Pani Ania nie miała wysokich zarobków. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł u niej 72,25 proc. (w upro-szczeniu - taki procent przeciętnych krajowych zarobków wyniosły zarobki pani Ani w najlepszych latach przyjętych do wyliczenia kapitału).

Wartość kapitału początkowego ustalonego na 1 stycznia 1999 r. wyniosła 120 277,41 zł. Ale po wszystkich waloryzacjach do końca marca br. (od 1 kwietnia br. pani Anna przeszła na emeryturę) kapitał urósł do 417 604,02 zł, czyli ponadtrzykrotnie.

Wartość składek na indywidualnym koncie Anny na koniec marca 2017 r. wynosiła 42 180,13 zł. Po waloryzacjach jest to 85 955,17 zł.

Wysokość emerytury od 1 kwietnia stanowi suma: 417 604,02 zł (zwaloryzowany kapitał początkowy) + 85 955,17 zł (zwaloryzowane składki) podzielone przez średnie dalsze trwanie życia, czyli 253,50 miesięcy (wynika to z tablic obowiązujących 1 kwietnia br.).

Emerytura wynosi 1986,43 zł brutto.

Gdyby pani Anna nie miała ustalonego kapitału początkowego, emerytura pochodziłaby tylko ze zwaloryzowanych składek, zapisanych na jej koncie, czyli 85 955,17 zł. Ta kwota podzielona przez 253,50 miesięcy (średnie dalsze trwanie życia) dałaby 339,07 zł brutto emerytury.

PRZYKŁAD 2:

Pan Jan, urodzony w maju 1951 r., wniosek o emeryturę złożył w czerwcu, prawo do niej nabył 3 lipca 2017 r. Do ustalenia kapitału początkowego ZUS przyjął 33 lata i 2 miesiące składkowe. Okresów nieskładkowych nie było.

Pan Jan zarabiał niewiele poniżej średniej krajowej. Jego wskaźnik wysokości podstawy wymiaru kapitału początkowego wyniósł 94,19 proc.

Wyliczony kapitał początkowy wyniósł 157 498,22 zł. Wartość zwaloryzowanych składek na indywidualnym koncie na 30 czerwca wynosiła 20 127,28 zł.

Wysokość emerytury stanowi suma: 579 158,11 zł zwaloryzowanego kapitału początkowego + 20 127,28 zł zwaloryzowanych składek. Suma podzielona jest przez 209,90 miesięcy średniego dalszego trwania życia (wg obowiązujących tablic dalszego średniego trwania życia)

Emerytura wynosi 2 855,10 zł brutto.

U pana Jana kapitał emerytalny stanowi 97 proc. emerytury. Gdyby nie miał dokumentów potwierdzających zatrudnienie i zarobki do końca 1998 r. i ZUS nie mógł mu wyliczyć kapitału, emerytura pochodziłaby tylko ze zwaloryzowanych składek zapłaconych po 1998 r., a tych jak widać, było niewiele. Emerytura wyniosłaby wtedy 95,89 zł brutto.

Dla kogo kapitał

Dlaczego warto złożyć dokumenty o kapitał wcześniej? Jeśli złożymy je we wrześniu czy w październiku razem z wnioskiem o emeryturę, ZUS w pierwszej kolejności ustalał będzie kapitał. Sprawa się przeciągnie, gdy pojawią się wątpliwości, potrzebne będą dodatkowe wyjaśnienia, ustalenia. W efekcie dłużej poczekamy na przyznanie emerytury.

Kapitał początkowy ustalany jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które do końca 1998 r. podlegały ubezpieczeniom społecznym, ustalany jest zawsze na 1 stycznia 1999 r. Jest to, można powiedzieć, rozliczenie składek, które zostały zapłacone do ZUS na ubezpieczenie społeczne przed reformą.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.