Zaćmienie Księżyca i nie tylko... Piątkowe niebo szykuje dla nas wiele niespodzianek
Z profesorem Tomaszem Kwiatkowskim z Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu rozmawiamy o zjawiskach astronomicznych, jakie będzie można obserwować w nocy z piątku na sobotę, z 27 na 28 lipca.
W piątek na naszym niebie będzie się działo. Okazję do jego obserwacji będą mieli też amatorzy. Zacznijmy od najbardziej widowiskowego zjawiska astronomicznego – całkowitego zaćmienia księżyca, które potrwa godzinę, 42 minuty i 57 sekund i będzie
najdłuższym tego typu wydarzeniem XXI wieku.
Widowiskowe ono będzie na pewno, ale nie wiem czy będzie aż tak bardzo widoczne. Oczywiście, nie trzeba do tego żadnych przyrządów – wystarczy "gołe oko" i łatwiej zaćmienia Księżyca oglądać, bo jest to możliwe na dużym obszarze, podczas gdy te Słońca widoczne są zwykle tylko na małym skrawku Ziemi, ale niestety księżyc nie będzie wysoko. Całe zjawisko będziemy mogli obserwować na południowym wschodzie o godzinie 21.30, ale Księżyc będzie na początku tylko 7 stopni nad horyzontem, na 12 stopień dotrze około 22.30. Jeśli wyciągniemy przed siebie rękę, dłoń zaciśniemy w pięść i przekręcimy w bok, to odległość między małym palcem a kciukiem wynosi 10 stopni. Przykładając ją do linii horyzontu, widzimy, że wysoko to nie jest.
Zobacz też: Zaćmienie księżyca. Kiedy i gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie?
Czyli że z balkonów raczej zaćmienia nie obejrzymy?
Chyba że z tych na wysokich piętrach. W mieście najlepiej udać się na otwartą przestrzeń, na przykład na tereny nad Wartą.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień