Zabytkowa SP przy ul. Leszczyńskiego w Bydgoszczy nie zniknie

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Zabytkowa SP przy ul. Leszczyńskiego w Bydgoszczy nie zniknie

Jolanta Zielazna

Zabytkowa szkoła podstawowa przy ul. Leszczyńskiego w Bydgoszczy nie zniknie. Zmieni się jednak jej funkcja. Zgodził się na to konserwator zabytków.

Budynek ma zachować charakterystyczny zewnętrzny wygląd.

Szkoła to zabytek, wielu mieszkańców dzielnicy darzy ją sentymentem, bo się w niej uczyli. Niektórych zaniepokoiły prace, które niedawno rozpoczęły się na rogu ul. Bielickiej i Leszczyńskiego. Budowany jest tam blok, a jego obrys częściowo zasłoni zabytkowy gmach z czerwonej cegły.

Przed szkołą hałdy piachu wskazują, że jest to plac budowy. Rozebrane ogrodzenie między narożną działką a szkołą sugeruje, że teren ma jednego właściciela. Inwestorem powstającego bloku jest PUBR.

Pojawiły się głosy niepokoju, że po wybudowaniu bloku szkoła przy ul. Leszczyńskiego 49 może zostać wyburzona. - Nie mamy zamiaru wyburzać szkoły, ale zaadaptujemy ją na mieszkania - uspokaja Małgorzata Miniszewska z działu przygotowania i realizacji produkcji PUBR. - Budynek jest pod opieką konserwatorską, zewnętrzny wygląd zostanie zachowany z niewielkimi zmianami, by jak najbardziej był zbliżony do obecnego. Cegła zostanie oczyszczona, musimy zachować istniejące podziały okien, detale architektoniczne, kolorystykę. Przerobione zostanie wnętrze.

Miniszewska dodaje, że projekt został zaakceptowany przez konserwatora zabytków.

- Szkoła jest w gminnej ewidencji zabytków - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Jest nasza zgoda na zaadaptowanie jej na mieszkania. Trwało to dość długo, bo inwestor musiał przedstawić taki projekt, na który się zgodziliśmy - wyjaśnia konserwator.

Zmiany zachowują wewnątrz nietypową, bo centralną, tzw. lustrzaną klatkę schodową. Kiedy rozpoczną się prace w byłej szkole? - Pierwszy etap to obecnie wznoszony blok i najpierw to nas zajmuje - odpowiada Miniszewska.

Miejsce z tradycją

Stara szkoła została wybudowana w 1880 r. Pisze o niej Wincenty Gordon w swoich wspomnieniach „Najwyższa szkoła”, zamieszczonych przez Walerię Drygałową w „Opowieściach bydgoskich”. Szkoła nazywała się I. Gemeinde - Volksschule zu Schwedenhöhe. Miała swoją poprzedniczkę, małą szkółkę, z jedną tylko klasą. W 1859 r. urządził ją ks. Józef Turkowski, który od rolnika i karczmarza Meyera kupił posiadłość z zabudowaniami i w niej urządził szkołę dla dzieci Szwederowa, Gorzyszkowa, Bielic i Biedaszkowa.

Ta wybudowana w 1880 r. jako podstawowa działa do 1971 roku. Po wojnie miała nr 27. Później przejęło ją ATR, na początku lat 90. ubiegłego wieku miasto przekazało na własność Kościołowi, działało tam liceum katolickie. Gdy liceum przeniosło się do nowego zespołu, na ul. Nowodworską, gmach został sprzedany w prywatne ręce. Przez wiele lat niszczał.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.