Zabytek chce wyglądać jak nowy [interaktywny wykres]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Muszyński
Anna Stasiewicz

Zabytek chce wyglądać jak nowy [interaktywny wykres]

Anna Stasiewicz

W tym roku miasto Bydgoszcz wybrało 15 zabytkowych obiektów. Łączna wartość prac to blisko 4 miliony złotych.

Kolejny rok z rzędu duża dotacja trafi do wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Długiej 22 i Pod Blankami 17. Kontynuowane będą prace konserwatorskie przy dachu z więźbą w oficynie od strony zachodniej.

- Przydzielając dotacje, zależy nam szczególnie na remontach dachów czy przednich elewacji, bo te elementy są najbardziej widoczne i najszybciej poprawiają estetykę otoczenia - wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. W tym roku na dotacje zabytków z budżetu miasta trafi kwota 1,46 mln zł. To identyczna pula co w roku ubiegłym, chociaż prezydent liczy, że pieniędzy na ten cel będzie więcej.

Z polskich miast najwyższą dotację na zabytkowe obiekty ma Wrocław. To ponad 4 mln zł. Więcej od Bydgoszczy wydaje na ten cel Kraków i Łódź. Odpowiednio: 4 i 3,5 mln zł. Ale miasta, które również słyną z zabytkowej zabudowy, czyli Gdańsk i Poznań, przeznaczyły na remonty zabytków po 1 milionie zł.


Dotacje na zabytki
Create column charts

W kościele Ap. Piotra i Pawła na pl. Wolności prace konserwatorskie prowadzone będą przy głównym ołtarzu. Natomiast w kościele pw. Jana Apostoła i Ewangelisty wyremontowana i poddana konserwacji zostanie ceglana elewacja. W Starym Fordonie dotacja trafi również na przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego dla dawnej synagogi przy ul. Bydgoskiej.

Remont konstrukcji murowanej, stalowej i drewnianej. To zakres prac obiektu przy ul. Fordońskiej 156. Inwestor oszacuje koszt prac na 650 tysięcy złotych. Spory remont konserwatorski prowadzony jest też przy ul. Wrocławskiej 7. Budynek ma odzyskać swoją pierwotna funkcje i pełnić role komercyjnego teatru. Dotacja pozwoli między innymi na remont dachu oraz konserwację stolarki okiennej. Inwestor oszacował ten etap robót na ponad 383 tysiące złotych. Miejska dotacja pozwala też kontynuować prace w budynku przy ul. Toruńskiej 406 w Łęgnowie, gdzie w dawnej kuźni zrealizowany zostanie trzeci etap prac polegający przede wszystkim konserwacji konstrukcji drewnianej oraz fundamentów.

W Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Konarskiego zaplanowano prace przy konserwacji stolarki okiennej i odnowieniu zabytkowego parkietu w auli.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.