Za „Solidarność” rolników

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Za „Solidarność” rolników

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Rolnicy mieli i nadal mają pod górkę. Ale modlą się za związek, który swego czasu bronił ich interesów i walczył o ich racje.

W miniony wtorek dla upamiętnienia już 35 rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Ogorzelinach zorganizowano uroczystość, której inicjatorem, zresztą jak co roku był założyciel struktur Solidarności rolniczej w powiecie chojnickim, poseł do Sejmu I kadencji Ignacy Guenther.

Spotkanie zapoczątkowała uroczysta msza św. Celebrował ją i wygłosił okolicznościową homilię ks. proboszcz Piotr Bikisch. Następnie uczestnicy przeszli do domu kultury, aby powspominać tamte heroiczne dni, ale i podyskutować o aktualnych problemach.

W uroczystości wzięli udział m. in. współorganizatorzy związku Jan Krzoska, Franciszek Gemba i Marian Napiątek z Brus oraz Andrzej Majkowski i Hubert Majkowski z Kosobud. Uczestniczył również przewodniczący NSZZ „Solidarność” Odział w Chojnicach Bogdan Tyloch oraz doradca prawny ZR NSZZ „Solidarność” w Gdańsku mec. Bogdan Kortas.

Obecny był wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. A także dyrektorka wydziału rolnictwa w starostwie Lilla Sząszor oraz Edward Klunder, przewodniczący Klubu Radnych „Solidarności” w pierwszej kadencji Rady Powiatu Chojnickiego, a także wiele innych osób chcących podziękować za trud włożony w tworzenie rolniczej „Solidarności” i chcących uczcić rocznicę jej rejestracji.

Podczas dyskusji uczestnicy wyrazili nadzieję, że wraz z odejściem rządów PO i PSL skończyło się lekceważenie rolników i ich problemów. Asystentowi nieobecnego posła Mrówczyńskiego przekazano słowną petycję zawierającą nadzieję, że tak obecny rząd, jak i prezydent Andrzej Duda będą działali w celu poprawy ciągle pogarszającej się sytuacji polskich rolników oraz zapewnienia konkurencyjności polskiego rolnictwa w Europie, a także zablokują wyprzedaż polskiej ziemi, które poprzez nieodpowiedzialną politykę poprzedniej ekipy rządzącej w niekontrolowany sposób trafiała w ręce obcego kapitału.

Zdaniem zebranych, ideały i cele, dla których powołano NSZZ RI „Solidarność”, są nadal aktualne i wymagają dalszych działań i walki o prawo, godność polskiego rolnika.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.