Za rok pojedziemy nie tylko rowerem

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(tb)

Za rok pojedziemy nie tylko rowerem

(tb)

W różnych częściach miasta znajduje się 300 rowerów. Ci, którzy zdążą przejechać z jednej stacji do drugiej w ciągu 20 minut, nie ponoszą opłat.

- Wciąż się rozwijamy. W tym tygodniu ruszamy z aplikacją mobilną, za pośrednictwem której będzie można wypożyczać rowery. Po raz pierwszy wprowadzamy takie rozwiązanie właśnie w Toruniu - mówi Małgorzata Mac, prezes Romet Rental System (dawny WiMSystem, który zmienił nazwę po wykupieniu pakietu większościowego przez Arkus& Romet Group). - Zwrócimy się do użytkowników naszego systemu z prośbą o przetestowanie tej usługi. Liczymy na ich uwagi i opinie. Mimo śniegu za oknem zainteresowanie Toruńskim Rowerem Miejskim jest ogromne. W miniony weekend zanotowaliśmy nagły wzrost rejestracji i pytań dotyczących jego funkcjonowania - dodaje.

Toruński Rower Miejski, mimo kilkunastu potknięć (Czytelnicy wielokrotnie sygnalizowali niezadowalający stan techniczny pojazdów, brak rowerów w stacjach lub ich przepełnienie i kłopoty z działaniem systemu) cieszy się popularnością wśród torunian. W 2014 roku skorzystano z niego ponad 30 tysięcy razy. W ubiegłym roku ta liczbą wzrosła aż trzykrotnie. Należy jednak pamiętać, że zwiększyła się również liczba stacji w Toruniu - z 12 do 27. Na finiszu sezonu uruchomiono kolejny punkt - przy CH Plaza przy ul. Broniewskiego.

Plany Romet Rental System są ambitne, ponieważ jeszcze w tym roku sieć TRM wzbogaci się o kolejne miejsca, w których będzie można wypożyczyć rowery.

- Prowadzimy intensywne rozmowy w tej sprawie. Do chwili podpisania umowy, nie mogę jednak zdradzić lokalizacji - mówi Małgorzata Mac. - Powstanie od 3 do 5 nowych miejsc. Toruń posiada bardzo dobrą siatkę stacji, ale wciąż otrzymujemy od użytkowników pytania i sugestie dotyczące nowych stanowisk. Zawsze to analizujemy. Na duże osiedle jedna stacja rowerowa to za mało. Co dalej? W 2017 roku planujemy wprowadzić kolejną innowację polegającą na powstaniu stacji wyposażonych nie tylko w rowery, ale również gokarty. I to zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W planach jest umożliwienie wypożyczania rowerów dla niepełnosprawnych, dzieci, rowerów z fotelikami i przyczepkami dla dzieci, trójkołowców i rowerów elektrycznych.

Przypomnijmy, że z końcem ubiegłego sezonu miejscy urzędnicy wnikliwie prześledzili statystyki wypożyczeń. Stworzyli listę stacji z największą i najmniejszą ich liczbą. Rekordzistą okazał się punkt przy Tesco przy ul. Broniewskiego - 11 tys. wypożyczeń w poprzednim sezonie. Powstało wówczas zestawienie czterech najmniej obleganych stacji, które miały zmienić lokalizację: przy ul. Przysieckiej na Barbarce, przy Bramie Klasztornej na Bulwarze Fila- delfijskim, przy skrzyżowaniu ulic Kolankowskiego i Kosynierów Kościuszkowskich oraz przy ul. Hallera nieopodal basenu. Ostatecznie po konsultacjach z mieszkańcami zdecydowano o zmianie lokalizacji tylko jednego punktu - spod Bramy Klasztornej w okolice dworca PKP Toruń Miasto.

Jak korzystać z Toruńskiego Roweru Miejskiego? W pierwszej kolejności należy zarejestrować się na www.trm24.pl i dokonać wpłaty 20 zł tytułem opłaty inicjacyjnej. Otrzymany wówczas kod należy użyć na panelu sterującym dowolnej stacji w Toruniu. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Za przekroczenie tego czasu zapłacimy złotówkę. Druga godzina korzystanie z TRM kosztuje 3 zł, trzecia 5 zł. Każda następna 7 zł. Z możliwości TRM będzie można korzystać do 1 grudnia.

Autor: (tb)

(tb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.