Za parking można płacić mobilnie

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(PL)

Za parking można płacić mobilnie

(PL)

O miejsce w płatnej strefie parkowania na toruńskiej starówce nie jest łatwo. Opłacenie też przysparza trudności.

Co zrobić jeśli zostawimy samochód w Strefie Płatnego Parkowania w centrum Torunia dłużej niż wykupiliśmy bilet w parkomacie?

Problem ten dotyczy zwłaszcza tych, którzy korzystają z parkometrów w obrębie starówki. Jeśli będziemy mieli pecha, to przekroczenie czasu zaledwie o kilkanaście minut może nas kosztować nawet 30 złotych.

W najlepszej sytuacji są użytkownicy aplikacji mobilnych, pozwalających opłacić miejsce parkingowe na starówce przy pomocy telefonu komórkowego.

- W Toruniu mamy dostępne dwie aplikacje pozwalające płacić za parking mobilnie- mówi Andrzej Kant odpowiedzialny w Miejskim Zarządzie Dróg za SPP. - Program pozwala na naliczanie minutowe, dzięki któremu nie będziemy przepłacać za postój. Powiadomi nas również o tym, że za pięć minut skończy się nam ważność biletu.

Użytkownicy parkometrów, wśród których jest spora liczba osób starszych, nieznających nowoczesnych technologii, są skazani na wiele niedogodności.

- Kierowca powinien przewidzieć to, że będzie parkować na starówce - mówi Andrzej Kant. - Musi również zaplanować swój postój tak, żeby uniknąć opłaty dodatkowej za nieprzedłużony bilet parkingowy. Ponadto musi pamiętać o posiadaniu odpowiedniej liczby drobnych do automatu. Parkomaty są też wyposażone w czytniki kart.

Kłopoty zaczynają się, jeśli zatrzymamy się w centrum miasta, choć wcześniej tego nie planowaliśmy, w kieszeni mamy tylko banknoty, a nasza wizyta nieoczekiwanie przedłuży się.

Jeśli zostaniemy zaskoczeni przez parkingowego, który wystawi nam wezwanie do dodatkowej opłaty, to mamy 5 minut na szybkie dokupienie kolejnego biletu. Wtedy kara zostanie anulowana. - W Toruniu, w porównaniu do innych miast, zastosowano stawkę ulgową - stwierdza Andrzej Kant. - Normalnie wynosi ona 50 złotych. Tak naprawdę nie ma systemu idealnego, który zadowoliłby wszystkich. Opłaty pakingowe to nie jest sposób na zarabianie pieniędzy przez miasto.

Mimo to miasto zyskało na SPP tylko w kwietniu 280 tys. zł z samych parkomatów i ok. 20 tys. z parkowań wykupionych drogą mobilną. Mimo iż suma nie wydaje się imponująca, Andrzej Kant przekonuje, że system płatności mobilnych stale się rozwija. - Użytkowników przybywa, zwłaszcza w okresie letnim - dodaje.

Zadaniem płatnych stref parkowania jest wymuszenie rotacji pojazdów w obrębie starówki. Pod koniec 2011 roku radni Torunia poszerzyli podstrefę parkowania A, zwiększyli też liczbę miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych oraz podwyższyli opłaty za postój w centrum.

SPP czyli Strefa Płatnego Parkowania to obecnie 1328 miejsc na starówce i w jej najbliższym otoczeniu. Aż 149 miejsc jest przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Obszar płatnego parkowania podzielony jest na dwie podstrefy: Ai B. Opłaty na obu podstrefach pobierane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18, a w soboty od 9 do 15.

Liczba miejsc w podstrefie A to 1074, liczba miejsc w podstrefie B - 254.

Autor: (PL)

(PL)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.