Za oblodzony chodnik można słono zapłacić

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Justyna Trawczyńska

Za oblodzony chodnik można słono zapłacić

Justyna Trawczyńska

Gdy spadł pierwszy śnieg tej zimy, z którym drogowcy nie najlepiej sobie poradzili, nie umknęło to uwadze prezydenta Włocławka.

Marek Wojtkowski spotkał się z odpowiedzialnymi za zimowe porządki i udzielił im upomnienia. Nieodśnieżone drogi i chodniki grożą wypadkami. Co w sytuacji, kiedy na nieodśnieżonej drodze złamiemy nogę lub zniszczymy samochód? Możemy się ubiegać o odszkodowanie. O tym, że jest problem przekonują raporty straży miejskiej, która niemal codziennie dostaje sygnały od mieszkańców o nieodśnieżonych chodnikach.

Aby ubiegać się o odszkodowanie, musimy znaleźć właściciela chodnika. - Mieszkaniec, który złamał sobie rękę, nogę na oblodzonym chodniku bądź kierowca, który wjechał samochodem w dziurę w jezdni, powinien zgłosić ten fakt właścicielowi danego terenu - mówi Aleksandra Bartoszewska z biura rzecznika prasowego ratusza.

Obowiązkiem właściciela posesji czy spółdzielni mieszkaniowych jest dbanie o przylegający do nieruchomości chodnik.

Osoba, która poślizgnęła się na nieodśnieżonym chodniku i złamała sobie nogę musi udowodnić winę właścicielowi. W tym celu najlepiej wykonać fotografie miejsca zdarzenia lub zdobyć zeznania świadków. Tu pomocny może okazać się strażnik miejski, który wezwany na miejsce zdarzenia sporządzi służbową notatkę. Brak materiału dowodowego w sprawie, może skutkować niekorzystnym rozstrzygnięciem.

Jeśli chodnik jest własnością miasta, o odszkodowanie musimy zwrócić się do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych i Dróg. Na stronie BIP znajdziemy odpowiednie druczki, które należy wypełnić i złożyć w sekretariacie MZUKiD.

Odszkodowanie, które będzie nam przysługiwać obejmie koszty leczenia, rehabilitacji oraz utracony zysk spowodowany niezdolnością do pracy.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.