Za mało jest polskiego kapitału w polskiej gospodarce - uważa wicepremier Morawiecki

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Karolina Rokitnicka

Za mało jest polskiego kapitału w polskiej gospodarce - uważa wicepremier Morawiecki

Karolina Rokitnicka

Wicepremier Mateusz Morawiecki gościł wczoraj w naszym województwie. W powiecie rypińskim spotkał się z przedsiębiorcami z regionu.

Minister rozwoju i wicepremier przedstawił podstawowe założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on ponad 100 zmian, m.in. uproszczenie procedur dla przedsiębiorców.

- Nie mogą oni czekać rok na decyzje służące rozwojowi. Konieczne jest skrócenie czasu archiwizacji akt pracowniczych do maksymalnie 10 lat przez zakłady pracy. Dokumenty ma ZUS - zaznaczył wicepremier.

Plan ma służyć także wsparciu innowacyjnych rozwiązań, a także poprawianiu dystrybucji polskich towarów. - Za mało jest polskiego kapitału w polskiej gospodarce. Niebezpieczeństwem jest zbytnie uzależnienie od kapitału zagranicznego. Martwi nas także wysoki poziom zadłużenia firm i niskie marże, które sprawiają, ze pracujemy zdecydowanie więcej, niż mieszkańcy Europy Zachodniej - uważa Morawiecki.

Wicepremier szansę na wzmocnienie gospodarki widzi w eksporcie. By go ułatwić małym i średnim firmom, przy Banku Gospodarstwa Krajowego ma powstać specjalny fundusz dla przedsiębiorców.

Podczas konferencji przedstawiciele firm z regionu mogli zadać pytania i wysuwali wnioski. Postulowali m.in. o wykorzystanie potencjału Polonii, ustalenie preferencyjnego VAT-u dla artystów, niższy wkład własny przy dotacjach na badania, zmniejszenie administracji oraz edukowanie społeczeństwa, by wybierało polskie towary i sieci. Przedsiębiorcy dopytywali też o możliwość powrotu do 22-procentowej stawki VAT. - Chcielibyśmy obniżyć VAT, ale deficyt na to nie pozwala - oznajmił wicepremier.

Zdaniem Mateusza Mora-wieckiego na ożywienie gospodarki korzystnie wpływa prorodzinny program 500+, a zagrożeniem jest decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gdyż mogą pojawić się utrudnienia m.in. związane z eksportem.

W konferencji uczestniczył m.in. wojewoda Mikołaj Bog-danowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, parlamentarzyści z regionu, lokalne władze z burmistrzem Rypina Pawłem Grzybowskim. W programie wizyty wicepremiera było także obejrzenie nowego zakładu cukierniczego w strefie przemysłowej w Rypinie.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.