Z Rosji idzie mroźna zima, ale bez śniegu

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Marek Weckwerth

Z Rosji idzie mroźna zima, ale bez śniegu

Marek Weckwerth

Już jutro termometry na Kujawach i Pomorzu wskażą jedno - dwustopniowy mróz. W weekend będzie minus 4-6. Ale śniegu na razie nie widać.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w naszym regionie było maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Tak ciepłą aurę zapewniał strumień powietrza płynący znad atlantyckiego wybrzeża Hiszpanii i Portugalii. Tam panują niemal letnie temperatury - na tyle duże, że można plażować i kąpać się.

- Zmianę pogody w naszym kraju z iście wiosennej na zimową przyniesie wyż znad środkowego Bałtyku, a w kolejnych dniach wyż typowo kontynentalny, rozległy, z centrum nad północno-zachodnią Rosją - wyjaśnia toruński synoptyk Rafał Maszewski, autor prognoz pogody www.pogodawtoruniu.pl. - Każdego dnia będzie chłodniej, szczególnie podczas bezchmurnych, rozświetlonych blaskiem księżyca nocami. Takie noce zawsze o tej porze roku oznaczają, że mamy do czynienia z rosyjskim wyżem.

Znacznie chłodniej w naszym regionie jest już dziś, a jutro ma być minus 1-2 stopnie (w nocy minus 3-4).

Najchłodniej będzie w nadchodzący weekend - wtedy mróz ma być nawet 6-stopniowy (nocą do minus 9). Aż do niedzieli będzie pogodnie, bez deszczu.

Rafał Maszewski ostrzega, że mróz i brak śniegu mogą źle wpłynąć na rośliny i uprawy rolne, które dotąd odczuwały wyłącznie ciepło. Nie są więc przygotowane na atak chłodu.

To że na razie nie będzie śniegu, nie oznacza, że nie pojawi się później. Bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk prognozuje wzrost temperatury od około 5 - 6 stycznia przyszłego roku, a wraz z nim pojawienie się chmur. Z chmur może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. Będzie też silnie wiało z południa i zachodu.

To jednak na razie bardziej przypuszczenia niż twarde prognozy.

Meteorolodzy radzą jednak przygotować się do typowo zimowych warunków, zwłaszcza na drodze. Na pewno nie warto zwlekać z wymianą opon na zimowe.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.