Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Z ramoty zrobił żywy spektakl. Zobaczcie!

Ostatnio teatr  „Masque“ wraz z aktorami z UTW  pokazał się na scenie w sztuce „Panna wdowa“. Fot. Janina Waszczuk Ostatnio teatr „Masque“ wraz z aktorami z UTW pokazał się na scenie w sztuce „Panna wdowa“.
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

19 lutego o godz. 19 w Tucholskim Ośrodku Kultury premiera „Zemsty“ w wykonaniu grupy teatralnej Masque.

Wystąpi w niej kilkunastu aktorów, w zdecydowanej większości z klas maturalnych. Grupa przygotowuje „Zemstę“ Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Ziókowskiego. Dlaczego akurat „Zemsta“? - Może dlatego, że będąc w wieku moich aktorów nie mogłem zmusić się do jej przeczytania - tłumaczy reżyser. - Sztukę uważałem za straszną ramotę, a XIX- wieczny humor wcale mnie nie śmieszył. Człowiek jednak z wiekiem dojrzewa. Postanowiłem zatem napisać scenariusz prostym wierszem, rymem parzystym, bardziej przystępnym i lżejszym dla młodszego widza.

Jak zapewnia Ziółkowski, Fredro jednak przemówi podczas spektaklu, około 20 proc. tekstu zostawił w oryginale z zachowaniem sensu oraz uniwersalnego i ponadczasowego charakteru dzieła.

W tym roku grupa teatralna obchodzić będzie jubileusz 10-lecia działalności. Pierwszą sztuką w wykonaniu aktorów była adaptacja opowiadania K. Dickensa „Pani Scrooge“. W kolejnych latach sympatię widowni i jury konkursowych zdobyły: „Bombonierka“,„Ryba“, „Życzenia“, „Załoga“, „Diablo“, „Panna wdowa“ i „Spółdzielnia“.

Od kilku lat „Masque“ współpracuje z Tucholskim Ośrodkiem Kultury, który wspomaga ich technicznie, organizacyjnie i promocyjnie oraz użycza sali na próby i występy. - W realizacji moich pomysłów, od strony artystycznej i merytorycznej, wspiera mnie Dorota Kijora - dodaje Ziółkowiski. - Muzyką i efektami specjalnymi zajmuje się Tomasz Kotowski.

Próby do spektaklu odbywają się dwa razy w tygodniu już od połowy września.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.