Z oczu znikają pijący alkohol na grudziądzkich skwerach

Czytaj dalej
Fot. Marcin Szmidt
Aleksandra Pasis

Z oczu znikają pijący alkohol na grudziądzkich skwerach

Aleksandra Pasis

Wielokrotne sygnały dotyczące najbardziej uciążliwych zachowań, które za pomocą elektronicznej mapy zagrożeń zgłaszali policjantom mieszkańcy, przynoszą oczekiwane rezultaty.

Z zasięgu wzroku znikają m.in. spożywający alkohol w wielu miejscach publicznych: skwerkach, bramach wjazdowych do kamienic czy spod sklepów. Dotyczy to choćby ciągu od ul. Wybickiego po Pułaskiego.

Posypały się mandaty

Na taki efekt złożyły się m.in. częste „wizyty” policjantów pod adresami, które wskazywali na mapie zagrożeń mieszkańcy. Funkcjonariusze uciążliwym pijakom fundowali pełen wachlarz kar. Od pouczeń, przez mandaty po wnioski o ukaranie do sądu. Wśród kar jakie zostały nałożone przez sąd na nagminnie spożywających napoje z procentami były m.in. nakazy prac społecznych.

Nie oznacza to, że problem z pijącymi w miejscach niedozwolonych został rozwiązany. Część, na których kary nie podziałały dotkliwie, przeniosła się po prostu w inne miejsca. Nadal na e -mapie zagrożeń nanoszone są nowe punkty. Choćby ul. Forteczna, Kwiatowa czy Legionów. - Będziemy interweniować do skutku - zapewnia Jacek Jeleniewski, p.o. oficera prasowego policji. I kontynuuje: - Sporo zgłoszeń dotyczy też nielegalnych wysypisk. O ile trudno jest ustalić sprawców, to podejmujemy kroki, by przywrócić porządek na tych terenach.

Jak zauważają policjanci, potwierdza się wiele informacji o niewłaściwym oznakowaniu dróg.

- W takich przypadkach ustalamy zarządcę i występujemy o skorygowanie błędów - tłumaczy asp. sztab. Jeleniewski.

Ponadto w wielu miejscach - po zgłoszeniach z elektronicznej platformy, udało się ukrócić proceder związany z nieprawidłowym parkowaniem. Choćby na ulicach Kościuszki czy Solnej.

Funkcjonariusze przypominają, że e-mapa zagrożeń służy do zgłaszania uciążliwych zachowań czy też zjawisk, które się powtarzają. - Nie zaznaczajmy incydentów - apeluje Jacek Jeleniewski. - Natomiast w chwili zagrożenia życia bądź zdrowia, telefonujmy pod alarmowy numer: 997 lub 112.

Rozbudują mapę

Elektroniczna mapa ma być modyfikowana. - Będzie można dołączać zdjęcia - informuje Jacek Jeleniewski. Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna na portalu www.grudziadz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.