Z małego Lipna w wielki świat, czyli z Polą do gwiazd

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudzińśki
Renata Kudel

Z małego Lipna w wielki świat, czyli z Polą do gwiazd

Renata Kudel

Pola Negri. Apolonia Chałupiec. Nazwisko gorące w świecie niemego kina. Raz do roku bardzo gorące w Lipnie, jej rodzinnym mieście. Dzięki przeglądowi „Pola i inni” do Hollywood jest nam stąd jakby dużo, dużo bliżej.

Doroczne, trzydniowe święto kina, przede wszystkim niemego, zaczyna się już w piątek (26 maja) i potrwa do niedzieli. To już jedenasty Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”.

Podczas majowego weekendu w kinie „Nawojka” pamięć o Poli Negri, lipnowiance, jedynej Polce, której ziścił się hollywoodzki sen, wskrzeszać będą uczestnicy przeglądu - goście, publiczność, fani kina. Nie zabraknie łowców autografów, którzy liczą na przyjazd aktorów.

Nie rozczarują się!

„Politka” w czyje ręce?

Wiadomo już, kto w tym roku otrzyma statuetkę „Politki” - rzeźbę autorstwa lipnowskiego artysty plastyka Zbigniewa Ostrowskiego. Będzie to Andrzej Seweryn. To wielka postać polskiego filmu i teatru! Andrzej Seweryn otrzyma nagrodę za całokształt działalności artystycznej.

Artystyczna moc

- Artystycznych atrakcji nie zabraknie - zapewnia Bożena Piotrowska, prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, organizatora przeglądu. - Wiemy, że dopiszą nam znakomici, znani z kina i teatru goście.

Podobnie było w latach poprzednich, kiedy to Lipno, z okazji święta kina niemego i kina współczesnego, odwiedzali m.in. Wiesława Czapińska, Bogusław Kaczyński, Konrad Zarębski (lipnowianin), Irena Karel, Ewa Wojciechowska, Ewa Wiśniewska, Agata Buzek, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz, Lesław Żurek, Szymon Bobrowski, Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Dawid Ogrodnik, Iza Miko, Piotr Głowacki i Janusz Kidawa -Błoński, Kamil Mróz, Magdalena Boczarska, Bartłomiej Topa, Katarzyna Żak, Grażyna Hase, Małgorzata Zielińska, Karolina Gruszka, Igor Chalupec, Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Weronika Rosati, Beata Tadla, Eryk Lubos, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Nowak, Zofia Nasierowska, Piotr Polk, Maria Gładkowska, Tomasz Raczek, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski... Ufff! Lista mogłaby być jeszcze dłuższa!

Ale przecież wszystko w Lipnie w tych dniach „kręci się” i tak wokół Poli Negri.

Gwiazda Poli Negri (1897–1987) wciąż jaśnieje i roztacza magiczny wdzięk.
Wojciech Alabrudzińśki Bogusław Kaczyński, pomysłodawca przeglądu „Pola i inni”.

Wśród cennych pamiątek - wywiady z Polą Negri

Apolonia Chałupiec jako mała dziewczynka wyjechała wraz z mamą do Warszawy, w poszukiwaniu lepszego życia. W Lipnie pamiątką po jej rodzinie pozostał blaszany kogucik na budynku ratuszu, którego autorem był ojciec Poli. I to tyle pamiątek. Nawet chałupka, w której mieszkali Chałupcowie, została zburzona.

Najwięcej pamiątek jest w tej chwili w założonej przez LTK izbie pamięci Poli Negri.

Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri formalnie powstało w 2008 roku, jednak działalność osób stowarzyszonych i zaprzyjaźnionych rozpoczęła się w roku 2005, kiedy odsłonięto tablicę poświęconą sławnej lipnowiance i po raz pierwszy pokazano zgromadzone zbiory. Izba początkowo znajdowała się w Miejskim Centrum Kulturalnym. Potem przeniesiono ją do kina „Nawojka”, na piętro budynku. Wśród najcenniejszych pamiątek jest fotografia z oryginalnym podpisem gwiazdy, autentyczne plakaty i programy filmowe, dokumenty, lis ty. Przeglądając Tygodniki KINO z lat 20. i 30. XX wieku można zapoznać się z informacjami z „pierwszej ręki” czytając wywiady z Polą Negri i jej impresariatem, reportaże z planów filmowych czy ciekawostki z życia ówczesnych celebrytów.

Można też można zwiedzać tę izbę poświęconą gwieździe

Przyglądającym się bogatej galerii zdjęć w oczy rzuca się nie tylko uroda gwiazdy, ale przede wszystkim różnorodność kreacji scenicznych i filmowych, które miały duży wpływ na kształtowanie kierunku i rozwoju kinematografii w tamtych czasach.

Dzięki współpracy z Filmoteką Narodowej kolekcję, zgromadzoną w izbie pamięci możemy obejrzeć wirtualnie. Pola Negri, gwiazda światowego kina, wizjonerka, byłaby dumna i spełniona wiedząc, że w tak nowoczesnej formie - w postaci zdigitalizowanych pamiątek - można poznać jej dorobek. Na stworzonej przez LTK stronie www.polanegri.pl taka wędrówka możliwa jest już od kilku lat. Kto zagląda do sieci w poszukiwaniu ciekawostek o starym kinie, na pewno chętnie podąży tym tropem. Czy Pola Negri, hollywoodzka gwiazda, rzeczywiście była wizjonerką? Niech odpowiedzią będą jej słowa z autobiografii „Życie i marzenie w kinie” (1926): „Powstaną ogromne gmachy, w których zbierane będą archiwa filmowe i w tych monumentalnych świątyniach znajdą się najcenniejsze skarby myśli ludzkiej”.

Gwiazda Poli Negri (1897–1987) wciąż jaśnieje i roztacza magiczny wdzięk.
Wojciech Alabrudzińśki Kino „Nawojka”: Dorota Łańcucka - pomysłodawczyni przeglądu, znawczyni biografii Poli Negri i aktor Peter Lukas.

Magnetyzm i czar zaprowadziły ją na szczyt sławy

Pola czarowała i hipnotyzowała widza swoją grą! Mimo częstego kreowania Negri na femme fatale światowego kina, była też nieszczęśliwą kochanką, ale na zawsze pozostanie wybitną aktorką dramatyczną o ciekawym ładunku emocjonalnym i psychologicznym. Zagrała w ponad 60 produkcjach. Ważne filmy w jej karierze to „Niewolnica zmysłów”, „Carmen’ , „Madame Dubarry”. Najlepsze filmy amerykańskie, to „Cesarzowa”, „Hotel Imperial”, „Drut kolczasty”. Najwięcej fanów mają „Oczy mumii Ma” i „Ulica potępionych dusz”. O jej aktorskiej drodze do gwiazd wiele wie Stanisław Janicki.

Pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy, historyk kina, znany ze szklanego ekranu, przez wiele lat prowadził cykl „W starym kinie”. Dziś, w pierwszym dniu festiwalu, wprowadzi nas w atmosferę filmu z Polą Negri pt. „Sumurun” z 1920 roku w reżyserii Ernsta Lubitscha. Podkład muzyczny „na żywo” - Tomasz Walczak. Tłumaczenie - Wojciech Łańcucki.

Od dziś w kinie „Nawojka”, w auli liceum ogólnokształcącego oraz na bulwarach im. Poli Negri można będzie poczuć magię kina. Nie zabraknie także „kropli” teatru, będzie recital piosenek z międzywojnia, które zaśpiewa znany z „Belfra” lipnowinin Kamil Mróz. Jury, w skład którego wejdą m.in. aktorki Olga Bończyk i Małgorzata Sadowska (lipnowianka!) oceni starania utalentowanych wokalnie lipnowian (ale nie tylko) w finale konkursu „Śpiewamy stare przeboje”. Oprócz „Sumurun” obejrzymy także: „Czarną perłę” z 1934 r. z Eugeniuszem Bodo i Reri, spektakl teatru Capitol pt. „Zdobyć, utrzymać, porzucić”, „Ostatnią rodzinę” oraz „O północy w Paryżu”.

Od autorki: Korzystałam z informacji zawartych na stronie polanegri.pl

Renata Kudel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.