Z implantem ucha będzie dobrze słyszeć

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Hanka Sowińska

Z implantem ucha będzie dobrze słyszeć

Hanka Sowińska

Lekarze z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy wszczepili wczoraj implant ucha środkowego niedosłyszącej pacjentce.

Tę pionierską w województwie kujawsko-pomorskim (i jedną z pierwszych w kraju) operację przeprowadził dr n. med. Andrzej Krzyżaniak, ordynator oddziału klinicznego otolaryngologicznego.

- Zabieg właśnie się skończył. Trwał od 8 do 13-tej - usłyszeliśmy od Anny Kardasiak, pielęgniarki oddziałowej.

Operowana pacjentka nie mogła korzystać z aparatu słuchowego. Teraz, dzięki implantowi i procesorowi dźwięku, która otrzyma za 4 do 6 tygodni po zabiegu, będzie mogła się cieszyć właściwym poziomem i jakością słyszenia.

Do operacji użyto implantu ucha środkowego MET, w którym dźwięki przenoszone są bezpośrednio na kosteczki słuchowe.

- Takie rozwiązanie gwarantuje akustyczne wzmocnienie naturalnego słuchu, czyli pacjent będzie słyszał normalnie - informuje płk dr n. med. Jacek Rzeszotarski, zastępca komendanta szpitala wojskowego.

Jak się dowiadujemy, tego rodzaju implant przeznaczony jest dla osób o umiarkowanym lub znacznym niedosłuchu typu odbiorczego i mieszanego. Może być wszczepiony osobom po 18. roku życia, u których aparaty słuchowe i standardowe procedury chirurgicznego leczenia uszu nie przyniosły pożądanych efektów.

Wskazaniem do wszczepienia implantu ucha środkowego MET są m.in. otoskleroza, choroby ucha zewnętrznego czy przebyte nawracające stany zapalne ucha środkowego.

Rozszerzenie zakresu usług o procedurę wszczepienia implantów ucha środkowego jest szansą na powrót do prawidłowego słyszenia dla wielu pacjentów nie tylko z naszego regionu. Osoby, które mają problemy ze słuchem, uzyskają dodatkowe informacje, dzwoniąc pod numer 22 3333 000. Warto dodać, że zabieg jest w całości refundowany przez NFZ. Problemem jest tylko mały kontrakt, jakim dysponuje oddział kliniczny.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.