Z bólem zęba jadą do innego miasta

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
ML

Z bólem zęba jadą do innego miasta

ML

Nikt nie zgłosił się do drugiego przetargu na prowadzenie stomatologicznej pomocy doraźnej. NFZ nie chce jednak zwiększyć stawki.

Od 1 listopada pogotowie stomatologiczne w przychodni Rudak-Med nie przyjmuje już pacjentów z bólem zęba. Szefostwo placówki wypowiedziało Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowę za przyczynę podając brak chętnych lekarzy.
NFZ ogłosił dwa przetargi. Bez efektu.

- Niestety, nikt chętny za drugim razem też się nie zgłosił. Nie wpłynęła żadna oferta - informuje Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Obecnie mieszkańcy Torunia są bez pogotowia stomatologicznego. W nagłych przypadkach muszą jeździć do innych miast.
- Gdy bardzo mnie zabolał w nocy ząb, pojechałam do Ciechocinka. To tylko 20 minut - mówi pani Grażyna z Czerniewic. - Do Ciechocinka jako mieszkańcy lewobrzeża mamy blisko. Gorzej z innymi.

Doraźna opieka stomatologiczna działa w uzdrowisku w Przychodni Rodzinnej przy ulicy Zdrojowej.

- Przyjeżdża do nas bardzo dużo pacjentów z Torunia. Liczba przyjmowanych przez stomatologa osób w nocy i święta wzrosła o 60 procent - mówi Beata Grądzikowska, pracownik przychodni. - Z dotychczasowej stawki na dobę wcześniej byliśmy w miarę zadowoleni, ale gdy mamy znacznie więcej pacjentów, to jest za mało. Sprzęt bardziej się zużywa, materiałów więcej wykorzystujemy. Pytaliśmy w funduszu, czy można stawkę zwiększyć, dostaliśmy odmowę. Nocna poradnia nie ma obsługiwać wszystkich, tylko z bólem. Różnie jednak z tym bywa.

700 zł to ryczałt za dobę działania doraźnej pomocy stomatologicznej. Mają go wszystkie punkty w województwie. Poza Ciechocinkiem jest taki w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Włocławku, Grudziądzu.

Dr Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala w Grudziądzu podkreśla, że za mało płaci i oni na pogotowiu stomatologicznym są stratni.

- Traktujemy to jak wzrost zobowiązań, bo nie chcemy pozbawiać mieszkańców doraźnej pomocy - mówi.
W Grudziądzu w zeszłym roku miasto pomogło w zakupie sprzętu.

- A mnie nie chodzi o sprzęt. Mam wszystko - mówi z kolei dr Jerzy Jakubiak, dyrektor Regionalnego Centrum Stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. - Proponowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawka jest za niska i nie jestem w stanie zorganizować bezpiecznego pogotowia stomatologicznego. Nie będzie chętnych do pracy w pogotowiu lekarzy. Mam 20 specjalistów stomatologów, 20 lekarzy szkolących się. Pracujemy ponad siły przyjmując ponad 200 planowych pacjentów i dodatkowo codziennie po kilku pacjentów z bólem zęba.

Warto wiedzieć

Gdzie udać się z nagłym bólem zęba?
Pogotowie stomatologiczne funkcjonuje w innych miastach województwa:
- w Bydgoszczy - NZOZ Ikar, ul. Szubińska 32, tel. 52 373 22 00
- w Grudziądzu - Regionalny Szpital Specjalistyczny, ul. Szpitalna 6-8, tel. 56 641 34 00, 56 641 37 89
- we Włocławku - NZOZ Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Kilińskiego 16, tel. 54 231 10 62
- w Ciechocinku - Przychodnia Rodzinna ul. Zdrojowa 46, tel. 54 283 32 07
- w Inowrocławiu - Grupowa Praktyka Lekarska , ul. Poznańska 97, tel. 789 314 472.
Doraźna pomoc stomatologiczna działa codziennie od godz. 19 do 7 następnego dnia i przez całą dobę w sobotę, niedzielę oraz święta. Przy korzystaniu z niej nie ma rejonizacji.

ML

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.