X Zjazd Gnieźnieński zaczyna obchody 1050. rocznicy chrztu Polski [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Stube Agencja Fotostube
Magdalena Nałęczmagdalena.nalecz@polskapress.pl

X Zjazd Gnieźnieński zaczyna obchody 1050. rocznicy chrztu Polski [wideo]

Magdalena Nałęczmagdalena.nalecz@polskapress.pl

„Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” - pod takim hasłem spotkali się uczestnicy jubileuszowego zjazdu w Gnieźnie.

Pierwszy Zjazd Gnieźnieński z 1000 roku był wynikiem przyjętego przez Mieszka I chrztu, który był włączeniem Polski w krąg kultury europejskiej - przypomniał prezydent Andrzej Duda, otwierając X Zjazd Gnieźnieński. Zjazd inauguruje uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Do Gniezna zjechali goście z całego świata, którzy dyskutują nad dziedzictwem chrześcijaństwa i jego rolą we współczesnym świecie.

W rozpoczynającym zjazd przemówieniu prezydent Andrzej Duda stwierdził m.in., że chrześcijaństwo budowało polską tożsamość oraz kulturę. Podkreślił, że przez chrzest integracja Polski i Europy miała też kierunek zwrotny. Nie tylko Polska korzystała z dziedzictwa Europy, ale też Europa, po stosunkowo niedługim czasie, mogła skorzystać z rozwijających się w Polsce prądów myślowych.

Prezydent zwrócił uwagę, że dużą rolę we wzajemnej integracji europejskiej odegrały kobiety: św. Jadwiga i Dobrawa. Przywołał również popularną w średniowiecznej Europie myśl Pawła Włodkowica, która zainicjowała myślenie o godności człowieka jako jednostki ludzkiej.

- To syn naszego kraju uczył wtedy tego, co dzisiaj dla nas jest oczywiste: szacunku do drugiego człowieka, poszanowania życia, poszanowania ludzkiej godności - mówił prezydent Rzeczypospolitej.

- Zakorzenienie w chrzcie świętym jest fundamentem wolności - powiedział natomiast prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. - Parafrazując hasło tegorocznych jubileuszowych obchodów chrztu świętego „Gdzie chrzest, tam nadzieja” możemy dzisiaj powiedzieć: gdzie chrzest, tam wolność - dodał abp Polak.

Uczestnikom zjazdu swoje pozdrowienia oraz błogosławieństwo przesłał papież Franciszek. Ojciec Święty życzył, żeby spotkanie było czasem refleksji oraz rachunkiem sumienia.

Podczas trzydniowego Zjazdu Gnieźnieńskiego wystąpi 60 prelegentów z 10 krajów.

Autor: Magdalena NałęczMagdalena Nałęczmagdalena.nalecz@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.