Wyszli naprzeciw potrzebom mieszkańców w wieku 60 plus

Czytaj dalej
Fot. UM Janikowo
Dominik Fijałkowski

Wyszli naprzeciw potrzebom mieszkańców w wieku 60 plus

Dominik Fijałkowski

Seniorzy w Inowrocławiu mają teraz miejsce spotkań. Pod okiem specjalistów będą uczestniczyć w zajęciach kulturalno-edukacyjnych i rekreacyjnych.

- Dotychczas w naszej gminie nie funkcjonowała żadna placówka wsparcia dla osób starszych. Brakowało instytucji, która by realizowała usługi opiekuńcze dla seniorów poza miejscem ich zamieszkania. Dlatego zdecydowaliśmy o udziale w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na utworzenie Domu Dziennego Senior Wigor - informuje Jacek Duma, wiceburmistrz Janikowa.

Konkurs ogłoszony został w czerwcu 2015 roku. W całej Polsce zakwalifikowano do niego 100 ofert, z czego tylko trzy z województwa kujawsko-pomorskiego.

Po klubie „Zefir”

Janikowski projekt zakładał utworzenie domu seniora w wydzierżawionych przez gminę na 10 lat pomieszczeniach (po klubie „Zefir”) Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Ogólny koszt zorganizowania placówki wyniósł ponad 288 tysięcy złotych. Z ministerstwa otrzymaliśmy na ten cel ponad 213 tysięcy. Pieniądze przeznaczone zostały na remont pomieszczeń i ich wyposażenie - dodaje wiceburmistrz.

Uroczyste oddanie do użytku Domu Dziennego Senior Wigor odbyło się w miniony wtorek. Obok oficjeli uczestniczyli w nim przedstawiciele janikowskich seniorów.

Pełen wachlarz usług

Z usług nowej placówki korzystać będzie minimum 30 kobiet i mężczyzn z miasta i gminy Janikowo w wieku od 60 lat wzwyż. Dom ma pełnić rolę tzw. centrum wspomagającego. Seniorzy będą tam korzystać z usług socjalnych, otrzymywać mają ciepły posiłek oraz uczestniczyć w zajęciach kulturalno-oświatowych, edukacyjnych, sportowych i rekreacyjnych. Z myślą o nich prowadzone będą też aktywizujące spotkania międzypokoleniowe.

Pomogą specjaliści

Z seniorami współpracować będą specjaliści. Animatorzy, osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie w dziedzinie opieki nad starszymi, fizykoterapeuci,a także pielęgniarki. Przewiduje się też współpracę z psychologiem i radcą prawnym.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.