Wystawa prac ikony polskiej kultury. Zajrzyjcie do galerii

Czytaj dalej
(AB)

Wystawa prac ikony polskiej kultury. Zajrzyjcie do galerii

(AB)

Do połowy listopada w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu czynna będzie wystawa prac Magdaleny anowicz, pochodzących z kolekcji spółki Ciech.

Nieczęsto prace artysty tej miary możemy oglądać w Inowrocławiu. Od minionego piątku w Galerii Miejskiej przy pl. Klasztornym 2 czynna jest wystawa nieznanych dotychczas prac zmarłej w kwietniu br. światowej sławy polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.
W Inowrocławiu możemy ogląda kilka kompozycji tej prawdziwej ikony polskiej i światowej sztuki XX wieku, stanowiących własność Grupy Ciech SA. Kolekcja obejmuje pięć rzeźb - „Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” wykonany techniką węgla i oleju.

W jaki sposób prace te trafiły do zbiorów Ciechu? Rzeźbiarka podarowała je spółce w podziękowaniu za ponad20-letnią, trwającą od 1995 r. aż do jej śmieci współpracę i wsparcie jej działalności arystycznej. W swoich pracach, także tych prezentowanych w Galerii Miejskiej Magdalena Abakanowicz wykorzystywała żywicę epoksydową i utwardzacze, produkowane w zakładach Ciech Sarzyna.
Inowrocławska ekspozycja to już piąta wystawa prac Magdaleny Abakanowicz, zorganizowana przez Ciech. Wcześniej prace artystki z kolekcji spółki zostały zaprezentowane w warszawskim Ufficio Primo, Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz rzeszowskiej „Galerii r_z”.

Najsłynniejsze dzieła rzeźbiarki, zwane „abakanami”, prezentowane były na wystawach w wielu krajach. To z reguły duże, figuralne kompozycje przestrzenne, zbliżone do rzeźby, wykonane technikami tkackimi. Magdalena Abakanowicz znana była też z wielkich kompozycji, przedstawiających zwielokrotnione sylwetki ludzkie.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy prac wielkiej artystki, znajdujących się w kolekcji Ciechu. Wstęp jest bezpłatny. Galeria czynna jest od wtorku do piątku w godz. 12-18 oraz w soboty w godz. 10-16.

(AB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.