Wystąpią studenci z różnych zakątków Polski [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Kardas
Rozmawiał Mariusz Szramka

Wystąpią studenci z różnych zakątków Polski [ROZMOWA]

Rozmawiał Mariusz Szramka

Rozmowa z Anną Wołek, dyrektorką Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, o przeglądzie „Przygrywka”.

Co jest ideą przeglądu „Przygrywka”?
Do tej pory nie było przeglądu dyplomów i egzaminów muzycznych. Myślę, że aktorstwo musicalowe odgrywa w Polsce coraz większą rolę. Obecnie wiele teatrów w kraju realizuje spektakle muzyczne. Ponadto szkoły aktorskie i akademie muzyczne posiadają dodatkowy kierunek kształcenia pod nazwą aktorstwo musicalowe. Taki przegląd jest jak najbardziej wskazany, gdyż mamy do czynienia z zupełnie nowym kierunkiem i nową dziedziną sztuki artystycznej.

Jakie zespoły teatralne zaprezentują się na scenie Teatru Muzycznego w ramach przeglądu?
Na scenie pojawią się reprezentacje szkół artystycznych. W przeglądzie będą uczestniczyć: Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej z Gdyni, bydgoska Akademia Muzyczna, Studium Aktorskie działające przy Teatrze Jaracza w Olsztynie, a także Akademie Teatralne z Krakowa i Warszawy.

Który ze spektakli zapowiada się najbardziej interesująco?
Serdecznie polecam obejrzeć wszystkie sześć spektakli, które szkoły zaprezentują publiczności w dniach 21-23 października. Nie nastawiamy się na kategoryzację po kątem, które przedstawienie jest lepsze, a które gorsze. Do każdego podchodzimy z otwartym sercem. Czekamy z wielkim zainteresowaniem, co będzie się działo na scenie.

Jakie imprezy towarzyszące zaplanowano w ramach tego przedsięwzięcia artystycznego?
Na początku była okazja do wysłuchania koncertu zespołu jazzowego Artur Tuźnik Trio (w piątek 14 października). W tym tygodniu odbędą się warsztaty choreograficzne, które są wartościowe zarówno dla studentów, jak i dla absolwentów. Ponadto zaplanowano również warsztaty z podstaw księgowości dla osób prowadzących działalność artystyczną. 21 października wystąpi ze swoim recitalem Jacek Bończyk, który jest także członkiem jury tegorocznego przeglądu. Z kolei w sobotę 22 października nastąpi dla mnie osobiście najważniejsze wydarzenie podczas trwania „Przygrywki”. Tego dnia wybrane fragmenty „Pana Tadeusza” przeczytają w języku kresowym aktorzy Teatru Polskiego w Wilnie.

Bezpłatne wejściówki na przegląd „Przygrywka” można odbierać w siedzibie Teatru Muzycznego przy ul. Żeglarskiej w Toruniu.

Rozmawiał Mariusz Szramka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.