Wysokie ceny prądu dla firm podniosą koszty produkcji. „Kowalskich” to także dotknie

Czytaj dalej
Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Wysokie ceny prądu dla firm podniosą koszty produkcji. „Kowalskich” to także dotknie

Katarzyna Paczewska

Ceny energii dla polskich przedsiębiorstw są wysokie. Jeśli sprawdzą się prognozy analityków, może być jeszcze gorzej. To nie pozostanie bez wpływu na statystycznych mieszkańców.

- W połowie zeszłego roku, według badań Eurostatu, ceny prądu dla przedsiębiorstw w Polsce nie należały do najwyższych - plasowaliśmy się w połowie europejskiej stawki - mówi „Pomorskiej” Agnieszka Fodrowska, ekspertka Enerad.pl. - Dzisiaj sytuacja się zmieniła i ceny drastycznie rosną - pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się na początku roku, a w maju na rynku hurtowym cena za energię chwilowo podskoczyła aż do 330 zł za megawatogodzinę (MWh).

„Prąd z dostawą na przyszły rok kosztuje już na Towarowej Giełdzie Energii ponad 250 zł za megawatogodzinę. Gdyby firma chciała kupić dziś energię potrzebną jej na cały 2019 r., to musiałaby liczyć się z wydatkami o ok. 50 proc. wyższymi niż przed rokiem” - podał dziennik „Rzeczpospolita”.

Powody? Drożejący węgiel, na którym oparta jest nasza energetyka i wysoki wzrost cen uprawnień do emisji CO2 (w ostatnich dniach przekroczyły 20 euro za tonę, a rok temu 5 euro).

Wiele wskazuje na to, że Polacy będą płacić najwięcej za prąd w Europie. Jakie będą tego konsekwencje? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.