Wysokie ceny mają zniechęcić

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Anna Stasiewicz

Wysokie ceny mają zniechęcić

Anna Stasiewicz

Aż 500 złotych dziennie za metr kwadratowy będzie musiał zapłacić kupiec, który zdecyduje się na handel w Strefie Śródmiejskiej w Bydgoszczy.

- Zależy nam na porządkowania kolejnych obszarów ścisłego centrum miasta - wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. - I dlatego wprowadzamy istotne zmiany w opłacie targowej, które mam nadzieję, wyeliminują z ulic Starego Miasta i Śródmieścia handel zaburzający estetykę ważnych punktów w Bydgoszczy - dodaje.

Chodzi przede wszystkim o szpecące stragany na placu przed Rywalem przy ul. Gdańskiej. Miasto próbowało zlikwidować budy, ale teren należy do osoby prywatnej i urzędnicy mieli związane ręce. Bydgoszcz idzie więc w ślady Szczecina i chce odstraszyć kupców handlujących z mało estetycznych namiotów bardzo wysokimi opłatami. - Osoby, które zdecydują się na taki handel w strefie śródmiejskiej będą musiały uiścić opłatę targową dzienną wynoszącą 500 zł za metr kwadratowy - wyjaśnia prezydent Bruski.

- Liczymy, że taka kwota sprawi, że nikt nie będzie chciał tam handlować - mówi i dodaje, że mimo wszystko chciałby nie uzyskać ani złotówki z takiej opłaty.

Tak wysokie stawki będą dotyczyły m.in. sprzedaży z samochodów, przyczep, naczep, stoisk w formie straganów. Wyjątkiem będą stoiska podczas imprez artystycznych, kulturalnych, sportowych w obrębie Wyspy Młyńskiej, Starego Rynku, ulicy Długiej i ulicy Jatki. Opłat nie będą musieli też uiszczać sprzedawcy podczas miejskich imprez. Bez opłaty targowej nadal będą mogły handlować osoby oferujące własne wyroby artystyczne i rękodzielnicze lub żywnościowe tradycyjne produkty regionalne. Zwolnieniem objęta jest też sprzedaż kwiatów, owoców i warzyw.

Pomysł prezydenta muszą jeszcze zaakceptować radni.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.