Wyremontują główne ulice Torunia

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ao)

Wyremontują główne ulice Torunia

(ao)

MZD planuje w drugiej połowie roku prace na Bydgoskim Przedmieściu. Ulice: Moniuszki, Tujakowskiego i Klonowica zmienią wkrótce oblicze.

W ubiegłym roku drogowcy nieczęsto odwiedzali Bydgoskie Przedmieście. W tym roku ma się to zmienić, choć oczekiwania mieszkających na tym starym toruńskim osiedlu są znacznie większe.

Największymi drogowymi przedsięwzięciami w tej części miasta będą z pewnością remonty trzech ulic biegnących niemal równolegle do siebie. Mowa o ulicy Tujakowskiego, położonej w bliskim sąsiedztwie centrum miasta, następnie bardziej na zachód - ulicy Moniuszki i dalej - na wysokości Parku Miejskiego - ulicy Klonowica.

Na czym dokładniej będą polegały prace drogowców?

- W przypadku ulicy Moniuszki zajmiemy się jej odcinkiem od Mickiewicza do Kraszewskiego - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Na odcinku 225 metrów zostanie wymieniona jezdnia oraz chodnik. Ulica Klonowica natomiast zmieni się na odcinku prawie 200 metrów. Mowa o fragmencie od Mickiewicza do Bydgoskiej. W ramach prac zostanie wymieniona jezdnia i chodniki. Planowany jest także remont ulicy Tujakowskiego. Chodzi o jej odcinek od ronda Herberta do ulicy Słowackiego.

Roboty mają ruszyć w drugiej połowie roku. Na razie drogowcy poszukują wykonawców, którzy zajmą się przygotowaniem dokumentacji projek-towo-kosztorysowej.

Na tym nie koniec, bo Miejski Zarząd Dróg planuje także prace w północnej części osiedla.

Mowa o ulicy Jaroczyńskiego, od ulicy Fałata. Na odcinku prawie 200 metrów planowany jest remont jezdni, chodników i wykonanie odwodnienia.

Co ciekawe, remontu doczeka się także ulica Danielewskiego, o której pisaliśmy jesienią 2015 roku. Mieszkający tam toru-nianie alarmowali wówczas, że tamtejsza droga jest w fatalnym stanie i niedługo grozi jej zapadnięcie.

- Część od strony izby lekarskiej już się bardzo mocno obniżyła, z dziur wychodzą szczury, wzdłuż są głębokie koleiny - opisywała na naszych łamach Aleksandra Kniazielska z ulicy Danielewskiego. - Mieszkam tu od ponad pół wieku, ale remontu jak żyję nie pamiętam.

Drogowcy tłumaczyli, że część pasa drogowego tej ulicy znajduje się w prywatnych rękach, co uniemożliwiało przeprowadzenie remontu.

- Od 2007 roku próbujemy przejąć ten fragment, jednak jej właściciel na każdym etapie sprawy wnosi odwołanie - wyjaśniał MZD.

Ostatecznie drogowcy z problemem sobie poradzili. W tym roku Danielewskiego doczeka się remontu na odcinku od ulicy Rybaki w kierunku południowej części.

Zdaniem radnego reprezentujących tę część miasta drogowe potrzeby Bydgoskiego wciąż są jednak duże.

- Główne ulice nie wymagają już interwencji, chodzi raczej o niewielkie uliczki, jak choćby Klonowica, która będzie remontowana - mówi radny Paweł Gulewski (PO). - Mieszkańcy często zgłaszają też problem ulicy Słowackiego, zbudowanej z kostki brukowej, która generuje hałas. Są też oczekiwania związane z miejscami parkingowymi.

Potrzeby związane z parkingami znalazły odzwierciedlenie w konsultacjach społecznych. Miały na celu zagospodarowanie terenu między ulicami Fałata, Reja i Łukasiewicza. Torunianie zdecydowali w nich m.in. o budowie parkingu przy ulicy Fałata. Prace rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. Ich zakończenie planowane jest na koniec kwietnia.

(ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.