Wyremontują główne ulice Torunia

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ao)

Wyremontują główne ulice Torunia

(ao)

MZD planuje w drugiej połowie roku prace na Bydgoskim Przedmieściu. Ulice: Moniuszki, Tujakowskiego i Klonowica zmienią wkrótce oblicze.

W ubiegłym roku drogowcy nieczęsto odwiedzali Bydgoskie Przedmieście. W tym roku ma się to zmienić, choć oczekiwania mieszkających na tym starym toruńskim osiedlu są znacznie większe.

Największymi drogowymi przedsięwzięciami w tej części miasta będą z pewnością remonty trzech ulic biegnących niemal równolegle do siebie. Mowa o ulicy Tujakowskiego, położonej w bliskim sąsiedztwie centrum miasta, następnie bardziej na zachód - ulicy Moniuszki i dalej - na wysokości Parku Miejskiego - ulicy Klonowica.

Na czym dokładniej będą polegały prace drogowców?

- W przypadku ulicy Moniuszki zajmiemy się jej odcinkiem od Mickiewicza do Kraszewskiego - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Na odcinku 225 metrów zostanie wymieniona jezdnia oraz chodnik. Ulica Klonowica natomiast zmieni się na odcinku prawie 200 metrów. Mowa o fragmencie od Mickiewicza do Bydgoskiej. W ramach prac zostanie wymieniona jezdnia i chodniki. Planowany jest także remont ulicy Tujakowskiego. Chodzi o jej odcinek od ronda Herberta do ulicy Słowackiego.

Roboty mają ruszyć w drugiej połowie roku. Na razie drogowcy poszukują wykonawców, którzy zajmą się przygotowaniem dokumentacji projek-towo-kosztorysowej.

Na tym nie koniec, bo Miejski Zarząd Dróg planuje także prace w północnej części osiedla.

Mowa o ulicy Jaroczyńskiego, od ulicy Fałata. Na odcinku prawie 200 metrów planowany jest remont jezdni, chodników i wykonanie odwodnienia.

Co ciekawe, remontu doczeka się także ulica Danielewskiego, o której pisaliśmy jesienią 2015 roku. Mieszkający tam toru-nianie alarmowali wówczas, że tamtejsza droga jest w fatalnym stanie i niedługo grozi jej zapadnięcie.

- Część od strony izby lekarskiej już się bardzo mocno obniżyła, z dziur wychodzą szczury, wzdłuż są głębokie koleiny - opisywała na naszych łamach Aleksandra Kniazielska z ulicy Danielewskiego. - Mieszkam tu od ponad pół wieku, ale remontu jak żyję nie pamiętam.

Drogowcy tłumaczyli, że część pasa drogowego tej ulicy znajduje się w prywatnych rękach, co uniemożliwiało przeprowadzenie remontu.

- Od 2007 roku próbujemy przejąć ten fragment, jednak jej właściciel na każdym etapie sprawy wnosi odwołanie - wyjaśniał MZD.

Ostatecznie drogowcy z problemem sobie poradzili. W tym roku Danielewskiego doczeka się remontu na odcinku od ulicy Rybaki w kierunku południowej części.

Zdaniem radnego reprezentujących tę część miasta drogowe potrzeby Bydgoskiego wciąż są jednak duże.

- Główne ulice nie wymagają już interwencji, chodzi raczej o niewielkie uliczki, jak choćby Klonowica, która będzie remontowana - mówi radny Paweł Gulewski (PO). - Mieszkańcy często zgłaszają też problem ulicy Słowackiego, zbudowanej z kostki brukowej, która generuje hałas. Są też oczekiwania związane z miejscami parkingowymi.

Potrzeby związane z parkingami znalazły odzwierciedlenie w konsultacjach społecznych. Miały na celu zagospodarowanie terenu między ulicami Fałata, Reja i Łukasiewicza. Torunianie zdecydowali w nich m.in. o budowie parkingu przy ulicy Fałata. Prace rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. Ich zakończenie planowane jest na koniec kwietnia.

(ao)

(ao)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.