Wynagrodzenie i zasiłek za czas niezdolności do pracy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
OPRAC. (GM)

Wynagrodzenie i zasiłek za czas niezdolności do pracy

OPRAC. (GM)

Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

Jestem zatrudniony w firmie już ponad 10 lat, a ogólnie mam ponad 25 lat stażu pracy. W maju zachorowałem i mam planowaną operację. Z tego powodu będę korzystał co najmniej z dwóch miesięcy zwolnienia lekarskiego. W pracy dowiedziałem się, że zapłacą mi tylko za pierwsze 14 dni, a następnie będę otrzymywał zasiłek chorobowy z ZUS. Czy pracodawca ma rację wypłacając mi tylko za 14 dni zwolnienia chorobowego?

Zgodnie z art. 92 par. 1 Kodeksu pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

  1. choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenia z tego tytułu,
  2. wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt. 1 pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia,
  3. poddania się niezbędnym badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegom pobrania komórek, tkanek i narządów w okresie wskazanym w pkt. 1 - pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Jeżeli ukończył pan 50 lat życia, to pracodawca wypłaci tylko za pierwsze 14 dni choroby.

Zawieramy z pracownikiem umowę o pracę na 1 rok od 1 czerwca 2016 r. Czy w umowie należy wpisać informację o 2-tygodniowym okresie, a po upływie 6 miesięcy o 1-miesięcznym okresie wypowiedzenia?
Obowiązującą długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę należy podać pracownikowi w informacji, o której mowa w przepisach - art. 29 par. 3 Kodeksu pracy. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, w tym dotyczących okresu wypowiedzenia, może nastąpić przez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy, a więc zmienionych od 22 lutego 2016 r. uregulowań art. 36 Kodeksu pracy.

OPRAC. (GM)

OPRAC. (GM)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.