„Wykręciliśmy” zdrowsze nogi!

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Renata Kudełrenata.kudel@pomorska.pl

„Wykręciliśmy” zdrowsze nogi!

Renata Kudełrenata.kudel@pomorska.pl

MZOZ wzbogaci się o aparat do badania drożności żył - USG Dopplera. To dzięki akcji profilaktyczno-edukacyjnej Fundacji „HASCO-LEK”.

W Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku podsumowano akcję „Okrążamy Polskę”. Wygrali ją włocławianie, „wykręcając” rekordowy, prawie 800-kilometrowy dystans. Nagrodą jest USG Dopplera, przekazany nam przez Fundację „HASCO-LEK”.

Przewlekła Niewydolność Żylna - badania wykazują, że cierpi na nią 62 proc. Polaków, zaś dwie trzecie z nich ignoruje problem. Ten wynik stał się inspiracją do powstania programu profilaktyczno-edukacyjnego Instytutu Zdrowych Nóg (IZN), który od 2013 roku gości w wielu polskich miastach.

W sierpniu ubiegłego roku IZN był weWłocławku. Mieszkańcy chętnie włączyli się do akcji charytatywnej „Okrążamy Polskę” - mówi Agnieszka Kaim, dyrektor marketingu „HASCO-LEK. - Każdy przejechany na rowerze stacjonarnym kilometr to równowartość dziesięciu złotych, przeznaczonych na zakup USG Dopplera dla wskazanej przez władze miasta placówki medycznej.

Miłośnicy dwóch kółek - głównie Włocławskiego Towarzystwa Rowerowego - dali wyraz sportowej pasji.

„Wykręcili” rekordowy - prawie 800-kilometrowy dystans. - Włocławek uplasował się tym samym w czołówce dwudziestu czterech miast z całej Polski, biorących udział w akcji profilaktyczno-edukacyjnej - mówi Agnieszka Kaim. Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka, jako beneficjenta wskazał Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą przy ulicy Kilińskiego.

Agnieszka Kaim wręczyła symboliczny czek na sumę 95 tysięcy złotych prezydentowi Markowi Wojtkowskiemu i Arkadiuszowi Nowodworskie-mu, prezesowi zarządu Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotne. - USG Dopplera będzie służył mieszkańcom miasta, którzy chcą dbać o nogi. - Staramy się uwrażliwiać mieszkańców na kwestie zdrowotne - deklaruje Marek Wojtko-wski. - Sam jestem entuzjastą jazdy na rowerze, przejeżdżam dziennie ponad dwadzieścia kilometrów. Staramy się, aby w mieście powstawały nowe drogi rowerowe, tym samym wypracowujemy nowe standardy jeśli chodzi o zdrowy, aktywny tryb życia.

Badanie USG Dopplera pozwala sprawdzić przepływ krwi w tętnicach i żyłach. Głowica aparatu wypuszcza wiązkę fal ultradźwiękowych, które odbijają się od poruszających się w naczyniach krwionośnych krwinek i wracają do głowicy. Pozwala to zarejestrować prędkość, z jaką krew przepływa przez naczynie - gdy jest ono zwężone, krew płynie woniej. Co bardzo ważne - badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

- Badanie pozwala między innymi potwierdzić obecność tak zwanego refluksu żylnego, czyli zastoju krwi powstałego w wyniku niewydolności układu żylnego, czy też rozpoznać zakrzepicę - mówi Agnieszka Kaim. - Mieszkańcy Włocławka mieli okazję bezpłatnie poddać się takiemu badaniu podczas wizyty Instytutu Zdrowych Nóg. Tego dnia zdobywali też w powstałym na tę okazję Miasteczku Zdrowia wiedzę o profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej. Były porady fizjoterapeuty, kosmetologa czy instruktora Nordic Walking.

Instytut Zdrowych Nóg jest największą ogólnopolską akcją profilaktyczną, która już od trzech lat uczy Polaków, jak uniknąć lub zminimalizować negatywne skutki PNŻ. Do tej pory, podczas trzech edycji Instytut przebadał ponad 6 tys. osób, a 30 tys. odwiedziło instytutowe Miasteczko Zdrowia korzystając z porad specjalistów.

Więcej informacji na stronie www.instytutzdrowychnog.pl

Renata Kudełrenata.kudel@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.