Wyjątkowa kolekcja jest u nas. W Ostromecku [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Wyjątkowa kolekcja jest u nas. W Ostromecku [zdjęcia]

Joanna Pluta

Wczoraj w Ostromecku trwało oprowadzanie po nowej wystawie kolekcji fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Warto zobaczyć to na własne oczy.

To jedna z trzech największych kolekcji fortepianów i pianin w Polsce - mowa o tej, którą można podziwiać w pałacu w Ostromecku. Obejmuje kilkadziesiąt instrumentów zbudowanych na przestrzeni ostatnich dwustu lat, w tym największą w Europie grupę fortepianów wykonanych w wytwórniach znajdujących się na ziemiach polskich. Wystawa prezentuje 40 z 53 znajdujących się w zbiorze instrumentów. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. fortepian firmy Krall & Seidler należący do Zygmunta Noskowskiego, wybitnego polskiego kompozytora.

Ciekawostką jest fortepian z warsztatu Jana Kerntopfa w Warszawie. Pochodzi z 1845 roku. - Kerntopf był rodowitym bydgoszczaninem. Opiekował się przez wiele lat pewnym młodym chłopakiem, któremu ze względu na wielki talent, podarował za darmo jeden ze swoich fortepianów - opowiadali oprowadzający. - Chłopak nazywał się Ignacy Jan Paderewski i mieszkał u rodziny Kerntopfów do końca studiów w Warszawie.Create your own infographics

Kolekcję można oglądać w Ostromecku za darmo. Aby móc ją wyeksponować, należało spełnić sporo warunków - między innymi pokryć wszystkie okna w Pałacu Starym foliami antywłamaniowymi, zainstalować stały monitoring wnętrz, a także wydzielić szlaki zwiedzania od miejsc ekspozycji.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.