Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wyjaśniamy emerytalne wątpliwości [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Gadomski
Jolanta Zielazna

Wyjaśniamy emerytalne wątpliwości [relacja z dyżuru]

Jolanta Zielazna

Czy można jednocześnie pobierać emeryturę z ZUS i z KRUS? Dlaczego emeryci mundurowi, którzy pracują i odprowadzają składki do ZUS nie mają z tego żadnego dodatku do swojej emerytury? Czy praca w gospodarstwie rolnym uwzględniana jest przez ZUS przy wyliczaniu emerytury? - to niektóre pytania zadawane podczas dyżuru w sprawie rent i emerytur. Odpowiadała na nie Paulina Farbicka-Żywica z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Dlaczego niektórzy dostają emeryturę z ZUS i z KRUS, a inni nie? Jakie dokumenty trzeba złożyć ubiegając się o rentę? Czy osoba, która chce przejść z renty na emeryturę, musi składać wniosek? - to tylko niektóre z pytań zadanych podczas redakcyjnego dyżuru. Odpowiadała na nie Paulina Farbicka-Żywica z oddziału ZUS w Bydgoszczy. Oto relacja.

Wyjaśniamy emerytalne wątpliwości [relacja z dyżuru]
archiwum GP Paulina Farbicka-Żywica z oddziału ZUS w Bydgoszczy odpowiadała na pytania Czytelników.

Urodziłam się w 1946 roku, mam wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy. Teraz mam 72 lata i ciągle mam wypłacaną tą wcześniejszą. Czy mogę przejść na emeryturę, która wynika z mojego wieku?
Ze względu na rok urodzenia obejmują panią stare przepisy. Może pani przeliczyć emeryturę pod warunkiem, że po przyznaniu wcześniejszej pracowała pani co najmniej 30 miesięcy. Wówczas po przeliczeniu zmieni się tylko część socjalna czyli 24 proc. kwoty bazowej i świadczenie może wzrosnąć. Jeśli pani na emeryturze nie pracowała, to może złożyć wniosek, ale wysokość świadczenia się nie zmieni.

Czy będąc na [b]rencie rolniczej można pobierać emeryturę z ZUS, wypracowaną przez 7 lat? Urodziłam się w 1958 roku, pobieram rentę z KRUS, bo tam opłacałam składki ponad 13 lat. Ale mam też 7 lat i 7 miesięcy opłacania składek w ZUS, wyliczoną emeryturę 518 zł. I dowiedziałam się, że jeśli jestem na rencie z KRUS, to z ZUS tej emerytury nie dostanę.[/b]
To KRUS ustala prawo do zbiegu świadczeń. My, czyli ZUS przyznajemy emeryturę, zawieszamy wypłatę i pytamy KRUS, czy jest prawo do zbiegu tych dwóch świadczeń. Jeśli KRUS odpowiada, że nie, to nie możemy wypłacić.

Żeby otrzymać emeryturę minimalną kobieta musi mieć przepracowane 20 lat. Do nich można zaliczyć lata opłacania składek w KRUS?
Można zaliczyć pod warunkiem, że nie pobiera się świadczenia z KRUS.

W dalszczej części poznasz m.in. odpowiedzi na pytania:

 • Jak obliczana jest wysokość renty? 
 • Czy od przyszłego roku będzie obowiązywać ustawa, która przyzna emerytury matkom, które wychowały co najmniej czworo dzieci?
 • W lipcu muszę złożyć dokumenty na emeryturę. Jestem bezrobotny, kończę 65 lat. Czy w Bydgoszczy w ZUS jest jakiś doradca, który pomógłby mi wypełnić wniosek?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Zielazna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.