Wybory maturzystów mają wpływ na ofertę kształcenia

Czytaj dalej
Fot. Szymczak Krzysztof
Karolina Rokitnicka

Wybory maturzystów mają wpływ na ofertę kształcenia

Karolina Rokitnicka

Trwają egzaminy maturalne. Dla uczniów to duży stres. Dla szkół spore wyzwania organizacyjne i okazja do wyciągania wniosków.

W Zespole Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu maturalne egzaminy zdaje 88 osób. To tegoroczni absolwenci oraz kilka osób, które postanowiły poprawić swoje wyniki uzyskane we wcześniejszych latach.

Okazuje się, że największą popularnością w wyborze przedmiotów rozszerzonych przez maturzystów cieszy matematyka - 24 osoby, biologia - 22, język angielski i geografia - po 20 osób oraz chemia - 14. Spadło w ostatnich latach zainteresowanie przedmiotami humanistycznymi. Historię w ZS1 zdaje w tym roku tylko 9 osób, a wiedzę o społeczeństwie - 1. Na popularności straciły też języki obce inne niż angielski. Nikt z Wazówny nie zdaje na poziomie podstawowym języka niemieckiego. Na rosyjski zdecydowało się 6 osób. W zakresie rozszerzonym niemiecki zdaje jedna osoba, na rosyjski nikt się nie zdecydował.

- Wybory naszych maturzystów są dla nas ważną informacją do zmieniania oferty szkoły. Musi być ona dostosowana do zainteresowań uczniów. Wychodząc naprzeciw nim, od tego roku w naszej szkole uczniowie mogą uczyć się języka francuskiego - mówi dyrektor ZS1 Piotr Wiśniewski.

Sporym wyzwaniem dla szkół jest organizacja matur Dziennie odbywają się po dwa egzaminy. Szkoły średnie normalnie pracują. Odbywają się zajęciach młodszych roczników. Nauczyciele prowadzą lekcje. - Matury mocno się zmieniły. Obecnie zajmują dużo czasu. Potrzeba też sporo sal. Na przykład egzamin z języka angielskiego odbywał się w 8 klasach. Zdawały go 82 osoby. Odrębne są pomieszczenia dla uczniów, którzy wymagają dostosowania, np. zdają egzamin na komputerze lub w dłuższym czasie. W tym roku mieliśmy piątkę takich uczniów - dodaje dyrektor Wiśniewski.

Jeśli na sali jest do 3 uczniów w zespole nadzorującym musi być 2 nauczycieli. Gdy więcej - trzech pedagogów.

- Najczęściej w zespołach są nauczyciele, którzy w danym czasie nie mają lekcji. W innych przypadkach konieczne jest organizowanie zastępstw. Bardzo dziękuję nauczycielom za zaangażowaniew egzaminy i zrozumienie - mówi Piotr Wiśniewski.

Egzaminy pisemne w Wazównie kończą się 18 maja - językiem rosyjskim. Dziś 20 uczniów zdaje geografię i 14 chemię. W poniedziałek rozpoczną się egzaminy ustne. Potrwają do piątku.

- Młodzież jest raczej zadowolona z przebiegu egzaminów i pytań na poziomie podstawowym. Co do rozszerzonego zdania są podzielone. Jedni mówią, że były względnie proste, inni, że bardzo trudne - dodaje Piotr Wiśniewski.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.