Wybitny chirurg ma swoje drzewo [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Hanka Sowińska

Wybitny chirurg ma swoje drzewo [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Od wczoraj w Alei Ossolińskich rośnie dąb dedykowany prof. Zygmuntowi Mackiewiczowi, jednemu z najwybitniejszych bydgoszczan.

- Są nazwiska, które same w sobie zawierają tytuły naukowe, zaszczyty i to coś, co stanowi o wielkości człowieka, który je nosi. Jestem przekonany, że nazwisko profesora Zygmunta Mackiewicza zalicza się do tej kategorii - tak podczas laudacji wygłoszonej na cześć znakomitego chirurga, którego w 2013 r. UMK uhonorował tytułem doktora honoris causa, mówił Jego uczeń, prof. Wojciech Zegarski.

Wczoraj, podczas uroczystości posadzenia dębu prof. Zegarski przypomniał zasługi swojego Nauczyciela, podkreślając, że zmarły w październiku 2015 r. prof. Mackiewicz był jednym z najznamienitszych obywateli naszego miasta. - Swoim uczniom dawał szanse na samodzielną pracę i rozwój, a bydgoską chirurgię wprowadził do Europy.

W uroczystości wzięła udział rodzina prof. Mackiewicza. - Ta aleja była bliska mojemu mężowi - w młodości mieszkał niedaleko stąd - mówiła wdowa Jadwiga Mackiewicz.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślał zasługi Profesora w odbudowie fontanny „Potop”.

Dąb upamiętniający współtwórcę bydgoskiej Akademii Medycznej został posadzony nieopodal drzewka, którym 10 lat temu uhonorowano Wilfrieda Samela, przyjaciela Bydgoszczy.

- Historię tego miasta budowali Polacy, Niemcy, Żydzi - przypomniał Józef Herold, pomysłodawca Bydgoskiej Alei Dębów.

Na uroczystości obecna była delegacja Wilhelmshaven, miasta partnerskiego Bydgoszczy, której przewodniczył nadburmistrz Andreas Wagner. Wśród gości z Niemiec była wdowa Ilma Samel, przewodnicząca Związku Mieszkańców Bydgoszczy w Niemczech. Wzruszona dziękowała za pamięć o jej mężu.

15 maja, o godz. 15 nieopodal fontanny „Potop” odsłonięta zostanie Ławeczka prof. Mackiewicza.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.