Wszystkie skarby Santuário de Nossa Senhora do Rosário de Fátima

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Janiszewska

Wszystkie skarby Santuário de Nossa Senhora do Rosário de Fátima

Katarzyna Janiszewska

Sanktuarium w Fatimie to jedno z największych centrów pielgrzymkowych świata. Każdego roku odwiedza je około czterech milionów pielgrzymów.

Sercem sanktuarium w Fatimie jest Kaplica Objawień, stojąca dokładnie w miejscu, w którym Matka Boska objawiała się pastuszkom. Wzniesiono ją, spełniając jedno z „życzeń” Maryi, objawionych pastuszkom. Budowa trwała od kwietnia do czerwca 1919 r. 13 października 1921 r. odprawiono tam pierwszą mszę.

Rankiem 6 marca 1922 r. kaplica została wysadzona, ale odbudowano ją jeszcze w tym samym roku. Obecne zadaszenie powstało przed pierwszą wizytą Jana Pawła II w Fatimie, w 1982 r. W roku 1988 dach pokryto wyjątkowo lekkim i wytrzymałym drewnem sosnowym, pochodzącym z północnej Syberii.

Postument z figurą Maryi wskazuje miejsce, w którym rósł niewielki dąb skalny. To na nim objawiała się Matka Boska Różańcowa.

Studnia zwana Arneiro

W głębi ogrodu, przydomu należącym dorodziny Łucji znajduje się studnia - miejsce drugiego objawienia Anioła, wlecie 1916 r. Także Hiacynta miała tam wizję Ojca Świętego, który płakał imodlił się nakolanach wwielkim domu.

Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy

Wznosi się w miejscu, gdzie 13 maja 1917 r. pastuszkowie bawili się, „budując niewielki murek”. Nagle zobaczyli błyskawicę, która ich przestraszyła. Obawiając się, że zacznie padać zebrali swoje stado, by wrócić do domu.

13 maja 1928 r. arcybiskup Evory, Manuel da Conceição Santos, poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Kościół konsekrowano 7 października 1953 r. W bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji dos Santos. W witrażach kościoła przedstawiona została historia objawień maryjnych w Fatimie.

Bazylika utrzymana jest w stylu neobarokowym. Ołtarze wykonano z portugalskich marmurów. Jest ich 15 i są poświęcone 15 tajemnicom różańca. Świątynia mierzy 70,5 metra długości i 37 metrów szerokości. Wieża wznosi się na wysokość 65 metrów i jest zwieńczona koroną z brązu o wadze 7 ton oraz krzyżem, podświetlanym w nocy. Figurę Niepokalanego Serca Maryi w niszy na wieży wykonał amerykański rzeźbiarz ks. Thomas McGlynn, według wskazówek siostry Łucji. Marmurowe anioły na fasadzie to dzieło Albano Françy.

Do skarbów bazyliki należy monstrancja - dar z 1949 r., uważana za jedno z najbardziej znaczących dzieł sztuki sakralnej powstałych w Irlandii.

Plac Modlitwy

Centralnym miejscem Sanktuarium jest tzw. Plac Modlitwy. Od strony północnej i południowej otaczają go szpalery drzew, zaś od wschodu i zachodu ograniczony jest przez bazylikę Matki Boskiej Różańcowej i bazylikę Trójcy Przenajświętszej.

Po obu stronach Placu Modlitwy znajdują się też budynki domów rekolekcyjnych: Matki Boskiej Bolesnej i Matki Boskiej z Góry Karmel. W ciągu roku odbywają się w nich wydarzenia o charakterze religijnym i duszpasterskim.

Kolumnada

Jest dziełem António Lino. Składa się z 200 kolumn i półkolumn, mieści 14 stacji drogi krzyżowej, przedstawionych w formie ołtarzy i obrazów z płytek ceramicznych. Na kolumnadzie znajduje się 17 rzeźb. Przedstawiają one świętych, których zgromadzenia mają swoje siedziby w Fatimie oraz takich, którzy dzięki swoim pismom i przepowiadaniu otrzymali miano „maryjnych apostołów”.

Aljustrel

Wioska o tej nazwie położona jest w odległości dwóch kilometrów od sanktuarium fatimskiego. Urodzili się w niej Franciszek (11 czerwca 1908 r.) i Hiacynta (11 marca 1910 r.) Marto oraz Łucja dos Santos (22 marca 1907 r.). W ich rodzinnych domach znajdują się obecnie muzea.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej

Pomysł budowy nowego kościoła narodził się w 1973 r. Dotychczasowa bazylika nie była już w stanie pomieścić wszystkich przybywających tu wiernych.

9 marca 2004 r. papież Jan Paweł II pobłogosławił i ofiarował pod budowę pierwszy kamień - fragment marmurowego grobu św. Piotra, nad którym wznosi się Bazylika św. Piotra w Watykanie. Fatimski kościół został konsekrowany 12 października 2007 r., w 90. rocznicę objawień, przez legata papieskiego, kard. Tarcisio Bertone.

Koszt budowy (80 milionów euro) został pokryty wyłącznie z ofiar pielgrzymów. Świątynia znajduje się na czwartym miejscu wśród największych kościołów świata. Ma 95 metrów długości, 115 szerokości i 20 wysokości. Mieści się w niej prawie 9 tys. miejsc siedzących. Wnętrze jest nachylone amfiteatralnie, dzięki czemu ołtarz pozostaje dobrze widoczny z każdego miejsca. W prezbiterium przewidziano miejsce dla stu księży-koncelebransów.

W kościele są trzy kaplice: Najświętszego Serca Jezusowego, Niepokalanego Serca Maryi i Zmartwychwstania Jezusa.

Droga krzyżowa

Przy Rondzie św. Teresy z Ourém rozpoczyna się droga krzyżowa, prowadząca ścieżkami, którymi często chodzili „widzący” pastuszkowie ze swoim stadem. Kończy się Kalwarią Węgierską z kaplicą świętego Stefana, króla Węgier.

Czternaście stacji drogi krzyżowej i kaplicę ufundowali katolicy węgierscy, którzy wyemigrowali na Zachód. Piętnastą stację - węgierska parafia Lajosmizse z wdzięczności za „zmartwychwstanie Węgier”.

Pomnik z muru berlińskiego

Przy południowym wejściu do sanktuarium ustawiono pomnik zbudowany z fragmentu zburzonego muru berlińskiego. Dostarczył go Virgílio Casimiro Ferreira, portugalski emigrant mieszkający w Niemczech. Pomnik waży 2600 kg, ma 3,6 metra wysokości i 1,2 szerokości.

Wystawy

Wystawa stała „Fatima Światło i Pokój” mieści się w Domu Rekolekcyjnym Matki Boskiej z Góry Karmel. Wśród eksponatów znajduje się korona figury Matki Bożej Fatimskiej, w której umieszczono kulę, która raniła Jana Pawła II. Są też naczynia i szaty liturgiczne papieży, używane przez nich podczas pielgrzymek do Fatimy, a także stroje ludowe, komunijne i ślubne podarowane przez pielgrzymów. Najstarszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest pochodząca z hindusko-portugalskiej szkoły rzeźbiarskiej figura Chrystusa z XVII wieku.

Katarzyna Janiszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.