Wszystkie pieniądze wydadzą na marihuanę. Tylko ona pomaga Olinkowi z Będzina

Czytaj dalej
Fot. arc. domowe
Katarzyna Kapusta

Wszystkie pieniądze wydadzą na marihuanę. Tylko ona pomaga Olinkowi z Będzina

Katarzyna Kapusta

10 ml oleju z marihuany kosztuje 600 euro, czyli ok. 2600 zł. Miesięcznie Olinek potrzebuje 20 ml. Do kosztów zakupu medycznej marihuany dochodzi jeszcze koszt zakupu pozostałych leków, środków higienicznych i opatrunkowych oraz rehabilitacji, co stanowi kilka tysięcy złotych miesięcznie. Dlatego na portalu pomagam.pl trwa cały czas zbiórka. Potrzeba 100 tys. zł. Do tej pory udało się uzbierać prawie 73 tys. zł.

Nie proszę o pomoc w walce o ocalenie życia Olinka. To nie jest niestety możliwe. Medyczna marihuana go nie wyleczy, ale zrobi coś więcej... Uśmierzy jego ból, złagodzi cierpienie, przywróci choć odrobinę godności. Jedyne już, czego pragnę, jako matka, to by moje dziecko odeszło spokojnie w swoim domu, we własnym łóżku, w moich objęciach (...) - apeluje Marta Wieczorek, mama Oliwera z Będzina. Uśmierzyć ból chłopca i uspokoić spastykę może już jedynie lecznicza marihuana.

Oliwer Wieczorek urodził się zdrowy i rozwijał się jak każde dziecko. Problemy zaczęły się, kiedy skończył rok. Na początku chłopiec miał problemy z chodzeniem, mową, zdiagnozowano u niego autyzm. Potem były kolejne diagnozy: padaczka atoniczna, encefalopatia bilirubinowa. Olinek został objęty intensywną rehabilitacją, gdy skończył 16. miesiąc życia.

Z czasem doszła farmakologia. Niestety, choroba nadal postępowała. W czerwcu 2013 r. rodzice chłopca usłyszeli kolejną diagnozę, a raczej wyrok: NBIA-PKAN2. To choroba metaboliczna, uwarunkowana genetycznie, polegająca na odkładaniu się żelaza w mózgu. Choroba jest postępująca, nieuleczalna i nieuchronnie prowadzi do przedwczesnej śmierci. Dzieci żyją z nią od 3 do 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Oliwer ma dziś 11 lat.

W dalszej części:

 • Dlaczego rodzice zdecydowali się na leczenie dziecka marihuaną
 • Ile kosztują silne leki przeciwbólowe, a ile marihuana
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.