Wszyscy jesteśmy migrantami - niebanalna ekspozycja

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Wszyscy jesteśmy migrantami - niebanalna ekspozycja

Karolina Rokitnicka

W niedzielę w Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu otwarto wystawę „Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku”.

- Tytuł wystawy jest kontrowersyjny, jednak jest ona oparta na faktach, na historii, poza tym cały czas aktualna jest tematyka migracji - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Domu Kultury Artur Niklewicz.

Ekspozycja jest niebanalna. Stanowi ją osiem gablot. Każda poświęcona jest innej tematyce - powodom emigracji, trudowi podróży do Ameryki, pozytywnym wrażeniom z pobytu, ciężkiej pracy, pamięci do rzeczy (wymieniano m.in. czarne chusty z Rypina, tytoń i śliwki w czekoladzie), tęsknocie za bliskimi, Polonii i podwójnym domom. Na wierzchu gablot są kopie kopert listów pisane przez osoby pochodzące z naszego regionu, które emigrowały do Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Listy nigdy nie dotarły do adresatów ze względu na carską cenzurę. Zostały zatrzymane m.in. dlatego, że zachęcały do emigracji. W każdej gablocie są szuflady, w których znajdziemy kopie listów, zdjęcia, ciekawe eksponaty związane z treścią korespondencji. Można wymienić m.in. bilety, pieniądze, oferty dawnych biur podróży organizujących wyprawy.

W powstanie wystawy zaangażowanych było wiele osób i instytucji. O szczegółach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.