Wszyscy jesteśmy migrantami - niebanalna ekspozycja

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Wszyscy jesteśmy migrantami - niebanalna ekspozycja

Karolina Rokitnicka

W niedzielę w Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu otwarto wystawę „Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku”.

- Tytuł wystawy jest kontrowersyjny, jednak jest ona oparta na faktach, na historii, poza tym cały czas aktualna jest tematyka migracji - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor Domu Kultury Artur Niklewicz.

Ekspozycja jest niebanalna. Stanowi ją osiem gablot. Każda poświęcona jest innej tematyce - powodom emigracji, trudowi podróży do Ameryki, pozytywnym wrażeniom z pobytu, ciężkiej pracy, pamięci do rzeczy (wymieniano m.in. czarne chusty z Rypina, tytoń i śliwki w czekoladzie), tęsknocie za bliskimi, Polonii i podwójnym domom. Na wierzchu gablot są kopie kopert listów pisane przez osoby pochodzące z naszego regionu, które emigrowały do Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Listy nigdy nie dotarły do adresatów ze względu na carską cenzurę. Zostały zatrzymane m.in. dlatego, że zachęcały do emigracji. W każdej gablocie są szuflady, w których znajdziemy kopie listów, zdjęcia, ciekawe eksponaty związane z treścią korespondencji. Można wymienić m.in. bilety, pieniądze, oferty dawnych biur podróży organizujących wyprawy.

W powstanie wystawy zaangażowanych było wiele osób i instytucji. O szczegółach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.