Wspólnie uratowali zabytkowy kościół

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Wspólnie uratowali zabytkowy kościół

Łukasz Koleśnik

We wtorek (25 kwietnia) w Gębicach odbyły się obchody międzynarodowego dnia ochrony zabytków. Dlaczego tam? Z powodu pewnej świątyni...

W małej wsi w gminie Gubin przez moment zrobiło się tłoczno. Do świetlicy przyjechały znane osobistości z całego województwa lubuskiego, jak m.in. poseł na sejm Jacek Kurzępa, wojewoda Władysław Dajczak oraz jego zastępca, Robert Paluch, a także wiele innych. Wszyscy przyjechali podziwiać uratowany lokalny zabytek, czyli niewielki kościół w Gębicach.

Ten budynek mógł lada moment runąć
Gębice mają bogatą historię. Kiedyś był tam piękny park oraz pałac. Wieś od 1616 r. były własnością Schonaichów, jednego z śląskich rodów. Schonaichowie kupili go od rodziny von Loben wraz z Zawadą i Stargardem Gubińskim. Urodziło się tutaj kilkoro książąt.

Niewiele tego piękna zostało. W 1939 roku w Gębicach znajdował się obóz jeniecki. Po wojnie wiele dóbr, w tym również pałac został doszczętnie zniszczony. Jedynym miejscem, które zostało zachowane w jako takim stanie, był wspomniany już kościół.

Czytaj więcej 26 kwietnia w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.