Wspólne zakupy spowodowały znaczące oszczędności dla gmin

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Wspólne zakupy spowodowały znaczące oszczędności dla gmin

Karolina Rokitnicka

Samorządy współpracują, by płacić niższe rachunki. Pomysł organizowania jednego przetargu dla kilkunastu podmiotów okazał się być trafionym.

Rypińska Grupa Zakupowa sukcesywnie się rozrasta. Obecnie ma już 11 członków - to miasto Rypin, Golub-Dobrzyń, powiat rypiński i golubsko-dobrzyński, Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, szpital w Mławie, gmina Wąpielsk, Skrwilno, Rypin, Rogowo oraz Brzuze. Ten ostatni samorząd przystąpił do udziału w tej inicjatywie w tym roku.

Grupa, której liderem jest Rypin, zajmuje się organizacją przetargów na dostawę energii elektrycznej. Dzięki temu, że jest to zamówienie zbiorcze, samorządy uzyskują niższą cenę niż w przypadku indywidualnych umów z dostawcami.

Na zakup energii elektrycznej w przyszłym roku zorganizowano dwa przetargi. Jeden dotyczy dostaw dla lokali i obiektów, a drugi dla potrzeb oświetlenia drogowego. Na ten rok zaplanowano zużycie energii dla wszystkich partnerów na poziomie około 6302 MWh. Cena uzyskana w przetargu za MWh jest niższa o około 10% w stosunku do cen obowiązujących w tym roku.

Dostawcą prądu do budynków będzie spółka NOVUM z Warszawy. W przetargu na oświetlenie uliczne najkorzystniejszą ofertę złożyła ENEA S.A. z Poznania.

- Na zmianie dystrybutora skorzysta nie tylko urząd, a przede wszystkim miejskie instytucje. W wykazie punktów poboru energii widnieją m. in.: hala widowiskowo-sportowa, szkoły podstawowe, gimnazjum, boisko Orlik czy Miejski Ośrodek Polityki Społecznej. Uzyskanie wymiernych oszczędności, sięgających 10% względem mijającego okresu trwania umowy z innym dostawcą, przyniesie w kolejnym roku duże budżetowe korzyści dla Miasta i Mieszkańców. Zmniejszone zostaną wydatki ze środków publicznych na administrację, a to przełoży się na poprawę trudnej sytuacji finansowej, jaka nadal utrzymuje się w Golubiu-Dobrzyniu - informuje magistrat.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.