Wsparcie dla rodziców martwo urodzonych dzieci

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Aleksandra Pasis

Wsparcie dla rodziców martwo urodzonych dzieci

Aleksandra Pasis

Zgodnie z projektem nowej ustawy od 1 stycznia 2108 roku rodzicom dzieci martwo urodzonych na podstawie karty zgonu będzie przysługiwało prawo do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy w związku z pokryciem kosztów pochówku.

Wielokrotnie o wypłacanie takiego świadczenia zabiegała na szczeblach rządowych m.in. Polska Izba Pogrzebowa. Na stronie internetowej Izby czytamy m.in. „Cieszy nas dostrzeżenie tej problematyki. W końcu nasze starania przyniosły wymierne efekty”.

Procedury utrudniały uzyskanie zasiłku

Dotąd bowiem do uzyskania zasiłku pogrzebowego konieczne było przedłożenie w ZUS-ie aktu z Urzędu Stanu Cywilnego . W przypadku dzieci martwo urodzonych był to akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Niestety, ze względu na konieczność określenia płci dziecka często było to niemożliwe i rodzicom nie udawało się uzyskać tego aktu. Konsekwencją takiej procedury było to, że rodzice nie mogli ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.

Dla pogrążonych w smutku

W chwili utraty czy to dziecka czy śmierci osoby dorosłej możemy też liczyć na wsparcie psychologiczne. Dla osób w żałobie działa infolinia. Należy zatelefonować pod 800 108 108.

Numer jest bezpłatny zarówno dla telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Dyżury są od poniedziałku do piątku w godzinach 14-20.
Wsparcie to oferuje Fundacja „Nagle Sami”. W ramach jej działalności można uzyskać m.in. rady psychologów, uczęszczać na warsztaty i korzystać z telefonu zaufania.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.