Wsparcie dla rodziców martwo urodzonych dzieci

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Aleksandra Pasis

Wsparcie dla rodziców martwo urodzonych dzieci

Aleksandra Pasis

Zgodnie z projektem nowej ustawy od 1 stycznia 2108 roku rodzicom dzieci martwo urodzonych na podstawie karty zgonu będzie przysługiwało prawo do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy w związku z pokryciem kosztów pochówku.

Wielokrotnie o wypłacanie takiego świadczenia zabiegała na szczeblach rządowych m.in. Polska Izba Pogrzebowa. Na stronie internetowej Izby czytamy m.in. „Cieszy nas dostrzeżenie tej problematyki. W końcu nasze starania przyniosły wymierne efekty”.

Procedury utrudniały uzyskanie zasiłku

Dotąd bowiem do uzyskania zasiłku pogrzebowego konieczne było przedłożenie w ZUS-ie aktu z Urzędu Stanu Cywilnego . W przypadku dzieci martwo urodzonych był to akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Niestety, ze względu na konieczność określenia płci dziecka często było to niemożliwe i rodzicom nie udawało się uzyskać tego aktu. Konsekwencją takiej procedury było to, że rodzice nie mogli ubiegać się o zasiłek pogrzebowy.

Dla pogrążonych w smutku

W chwili utraty czy to dziecka czy śmierci osoby dorosłej możemy też liczyć na wsparcie psychologiczne. Dla osób w żałobie działa infolinia. Należy zatelefonować pod 800 108 108.

Numer jest bezpłatny zarówno dla telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Dyżury są od poniedziałku do piątku w godzinach 14-20.
Wsparcie to oferuje Fundacja „Nagle Sami”. W ramach jej działalności można uzyskać m.in. rady psychologów, uczęszczać na warsztaty i korzystać z telefonu zaufania.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.