Mateusz Mazur

Wskaż bydgoskiej policji miejsca, których w okolicy boisz się najbardziej [mapa, audio, infografika]

Służby mundurowe przy pomocy samorządów prowadzą z mieszkańcami konsultacje społeczne w sprawie powstania tzw. map bezpieczeństwa i porządku publicz Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej" Służby mundurowe przy pomocy samorządów prowadzą z mieszkańcami konsultacje społeczne w sprawie powstania tzw. map bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Mateusz Mazur

W przyszłym tygodniu policja planuje 108 spotkań w regionie w ramach powstania wojewódzkich i miejskich map zagrożeń.

Służby mundurowe przy pomocy samorządów prowadzą z mieszkańcami konsultacje społeczne w sprawie powstania tzw. map bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wczoraj policjanci z komendy wojewódzkiej spotkali się z wojewodą kujawsko-pomorskim, Mikołajem Bogdanowiczem, a także marszałkiem województwa, prezydentami miast, członkami Zarządu Konwentu Wójtów i Burmistrzów oraz przedstawicielami zarządów dróg krajowych i wojewódzkich. Tematem było wskazanie miejsc, które dla mieszkańców mogą być szczególnie niebezpieczne.

- Naszym celem jest pozyskanie informacji u źródła, a więc u mieszkańców województwa, czy czują się bezpiecznie, a jeśli nie, to w jakich obszarach - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Proces pozyskiwania informacji przez policję i samorządy podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy polega na spotkaniach z mieszkańcami. Te odbyły się już na przykład w Sicienku, Solcu i Aleksandrowie Kujawskim. Przed funkcjonariuszami kolejnych 108 rozmów, które mają zamiar przeprowadzić już w przyszłym tygodniu.

- Odbędą się one sukcesywnie na terenie wszystkich powiatów. Poza spotkaniami opieramy się również na naszych statystykach i danych z systemu informacji policyjnej - informuje inspektor Paweł Spychała, komendant wojewódzki policji.


Mapa: Komisariaty i posterunki policji, które zostały zlikwidowane w województwie kujawsko-pomorskim od 2008 roku

Źródło mapy: wikipedia.org na licencji CC BY-SA 3.0

A te przemawiają na korzyść policjantów. Przez cały 2015 rok funkcjonariusze odnotowali 40 116 przestępstw. To mniej niż rok wcześniej, gdy doszło do 43 839 naruszeń prawa. Spadki zanotowano także wśród siedmiu rodzajów przewinień, które uważane są za szczególnie uciążliwe dla obywatela. To m.in. bójki i pobicia, rozboje oraz kradzieże.

Drugi etap to ankieta, jaką mieszkańcy mogą wypełnić zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. - Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, którzy chcą się w tej sprawie wypowiedzieć - przekonuje Mikołaj Bogdanowicz.

Po konsultacjach mapa ma zostać przygotowana. Posłuży ona m.in. do przegrupowania oddziałów policji w miejsca, gdzie zagrożenie jest największe. Ponadto istnieje szansa, że przywrócone zostaną komisariaty i posterunki, które zlikwidowano jeszcze kilka lat temu, np. w Kamieniu Krajeńskim, Dąbrowie Biskupiej i Grucie (o ile konsultacje wskażą, że w tych miejscowościach jest niebezpiecznie).Prace nad przygotowaniem mapy trwają na rozkaz Komendy Głównej Policji. W najbliższych miesiącach na podstawie danych z poszczególnych regionów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce stworzyć mapę zagrożeń całego kraju.

Dane policjantów, dotyczące przestępstw za 2015 rok:

Przez cały 2015 rok liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych wyniosła 40 116 i to jest mniej niż rok wcześniej, kiedy odnotowano 43 839 przestępstw.
Zdecydowanie spadła liczba przestępstw kryminalnych - z 30 345 w 2014 roku do 26 569 w 2015 r., czyli mniej o 3 776 przestępstw stwierdzonych.
Liczba przestępstw gospodarczych w kujawsko-pomorskim wzrosła z 7055 stwierdzonych przestępstw w roku 2014 do 7583 w roku 2015r.

- Spadki odnotowano w grupie przestępstw, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla obywatela. Jest to grupa 7 wybranych rodzajów przestępstw: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy i kradzież samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy. Spadki dotyczą każdego rodzaju z wyżej wymienionych naruszeń prawa - informuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy.

Największe spadki przestępstw
Create bar charts
Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.