Wpływy i wydatki, czyli finanse pod lupą

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Wpływy i wydatki, czyli finanse pod lupą

Karolina Rokitnicka

Nadwyżka i zmniejszenie zadłużenia o niemal milion złotych - są wnioski w sprawie realizacji ubiegłorocznego budżetu Golubia-Dobrzynia.

- Rok 2015 zaczął się bardzo ciężko, ponieważ na koncie miasta było zaledwie 670 tys. zł. Zobowiązania były natomiast bardzo duże - 1,8 mln zł za budowę hali i zadania związane z regulowaniem gospodarki wodno-ściekowej. Ponadto ciążyła nam spłata kredytów - 1,7 mln zł, zapłata za wywóz śmieci - 60 tys. zł i ponad 700 tys. zł odszkodowania za zmiany w planie zagospodarowania - informuje burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski.

Zadłużenie miasta na koniec grudnia 2014 wynosiło 62,36%. W ciągu roku udało się je obniżyć do 58,15%. Zostało zmniejszone o 966 tys. zł.

- Ograniczyliśmy poziom zadłużenia, a poprzez wprowadzenie licznych oszczędności i ostrożne gospodarowanie budżetem, po raz pierwszy od 2008 roku udało się uzyskać nadwyżkę budżetową. Wyniosła ona 3,811 mln złotych. Zaplanowaliśmy przeznaczyć ją na spłatę zobowiązań oraz zabezpieczenie wkładu własnego inwestycji, które mają wsparcie unijne. Sukcesem jest to, że udało się utrzymać płynność finansową miasta, co nie było łatwe i pewne. Ponadto poprawiliśmy sytację finansową, co daje nam możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne - wyjaśnia burmistrz Piątkowski.

Na spłatę zobowiązań w 2015 roku przeznaczono 3,948 mln zł. W kadencji 2014-18 miasto musi spłacić około 10,5 mln zł zadłużenia. Miasto w minionym roku nie zaciągnęło nowych zobowiązań. Miasto zrealizowało w minionym roku projekty z dofinansowaniem za 450 tys. zł. Wśród zrealizowanych zadań są m.in. remonty dróg i chodników.

- Jeśli chodzi o inwestycje, to nie był to owocny rok, ale podobnie było w całym kraju. Skończyła się jedna perspektywa finansowa, a nowa jeszcze się nie zaczęła. To był także rok rozliczania zrealizowanych projektów. Rozpoczęliśmy jednak przygotowania do nowych zadań, ważnych dla rozwoju miasta. Zakupiliśmy też materiały drogowe i sprzęt do modernizacji drogowej infrastruktury. Pewne zadania możemy wykonać sposobem gospodarczym, co jest znacznie tańsze niż przy zlecaniu prac firmom zewnętrznym - mówi burmistrz Mariusz Piątkowski.

W środę radni z Golubia-Dobrzynia przyjęli budżet na ten rok.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Gazety Pomorskiej online

14,50 29,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.