Wojowie zawładną terenem i pojawi się u nas Mieszko I [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rozmawiała Jadwiga Aleksandrowicz

Wojowie zawładną terenem i pojawi się u nas Mieszko I [rozmowa]

Rozmawiała Jadwiga Aleksandrowicz

Rozmowa z Agatą Ceglewską, dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Raciążku o zbliżających się kolejnych Artystycznych Spotkaniach Zamkowych.

- Kiedy narodził się pomysł, by wykorzystać ruiny zamku biskupów włocławskich na plenerowe lekcje historii, bo po części taki charakter mają Artystyczne Spotkania Zamkowe?
- Obecny kształt imprezy to efekt poszukiwań, jak „ożywić” i wypromować ruiny naszego zamku, bo same spotkania w ruinach mają już kilku- nastoletnią tradycję. Tyle, że kiedyś były integralną częścią Dni Młodości i Dni Raciążka i miały charakter bardziej kiermaszowy. Nadanie im charakteru widowiska, wprowadzenie inscenizacji, zabaw i konkursów z udziałem grup rekonstrukcyjnych podniosło atrakcyjność tej imprezy.

- W tym roku pod nazwa Artystyczne Spotkania Zamkowe pojawił się podtytuł „Na styku kultur”. Z czym to się wiąże?
- Można to tłumaczyć jako styk kultury współczesnej i dawnej, ale też jako nawiązanie do 1050 rocznicy Chrztu Polski, bo oprawa średniowieczna i inscenizacja przygotowana przez grupę Rekonstrukcji Historycznej „Gród Graniczny” będzie do tego jubileuszu nawiązywać. Mogę zdradzić, że pojawią się u nas między innymi Mieszko I i wojowie. Będą też dawne rzemiosła, pokaz kuchni słowiańskiej, a nawet średniowieczne jadło.

- A warsztaty dla dzieci?
- Będą warsztaty plastyczne, ceramiczne, bębniarskie, a także piaskownica archeologiczna oraz rozmaite konkursy. Pojawi się „Kujawska strzecha” z jadłem bardziej współczesnym, będzie zamkowy jarmark sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, występy, a na koniec zabawa pod gwiazdami z zespołem „Melodyka”.

- Kiedy to wszystko?
- W najbliższą niedzielę od godziny piętnastej, kiedy to sprzed Gminnego Ośrodka Kultury ruszy do ruin zamku barwny pochód. Tradycyjnie imprezie w ruinach zamku towarzyszyć będzie zwiedzanie z przewodnikiem unikatowego Muzeum Parafialnego i raciążeckiego kościoła.

Rozmawiała Jadwiga Aleksandrowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.