Wojna o Trybunał Konstytucyjny

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Tomasz Plaskota

Wojna o Trybunał Konstytucyjny

Tomasz Plaskota

Tylko wybór trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego przyjętych przez Sejm poprzedniej kadencji był zgodny z prawem.

Ale nowy Sejm- zdominowany przez posłów PiS-u - mógł powołać tylko dwóch nowych sędziów. To orzeczenie, które zapadło na wczorajszym posiedzeniu Trybunału.

- Nie ulega wątpliwości, że na gruncie konstytucji odebranie ślubowania od nowo wybranego przez Sejm sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa - podkreślił sędzia TK Marek Zubik ogłaszając wyrok.

- Prawidłowo wybrano tylko tych trzech sędziów, których kadencje rozpoczynały się w listopadzie - mówi sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. - Dlatego, że trzech sędziów rozpoczynało swoje kadencje w listopadzie i było to jeszcze przed inauguracją nowego Sejmu, który nie mógłby ich wybrać - wyjaśnia Strączyński.

Wczoraj wieczorem, w wygłoszonym orędziu, prezydent Andrzej Duda nie odniósł się bezpośrednio do orzeczenia TK. Zapowiedział natomiast powołanie zespołu, który ureguluje sprawę wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zespół miałby zapobiegać sporom w przyszłości. Do rozmów prezydent zaprosił przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów TK, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty.

- Prezydent poniekąd powiedział, że jest rewolucjonistą - skomentował orędzie prof. Jerzy Stępień. - Organem do stwierdzenia niekonstytucyjności nie jest prezydent, jest nim wyłącznie Trybunał - mówił w TVP Info.

- Jeśli prezydent nie przyjmie ślubowania od trzech sędziów, to pogłębi się kryzys konstytucyjny - powiedziała w „Kropce nad i”. prof. Ewa Łętowska, była sędzia TK.

Tomasz Plaskota

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.