Wodniackie klimaty w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

Wodniackie klimaty w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach

Maria Eichler

Jeśli lubicie sporty wodne i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o początkach żeglarstwa w Polsce, polecamy wystawę w muzeum.

Będzie czynna w Bramie Człuchowskiej jeszcze po wakacjach, ale może właśnie teraz znajdziecie czas, by ją odwiedzić.

Jej bohaterem jest Otton Weiland, żeglarz, szkutnik, działacz żeglarski, współtwórca i długoletni prezes Klubu Żeglarskiego Chojnice oraz współtwórca Polskiego Związku Żeglarskiego.

Weiland został tu pokazany na tle klubu i całego środowiska żeglarskiego Chojnic.

Historia jego życia, którą znamy głównie ze wspomnień żeglarzy Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i krótkich wzmianek biograficznych, czeka jeszcze na swojego badacza. W dziejach polskiego żeglarstwa zapisał się przede wszystkim jako „działacz klubowy najwyższej rangi i ogromnych zasług nie tylko lokalnych. Zainteresowany głównie żeglarstwem jeziorowym, regatowym i turystycznym, był także konstruktorem bojerowym, wielkim propagatorem żeglarstwa lodowego i znakomitym żaglomistrzem.”

Wystawa ma na celu pokazanie tego pasjonata, prezentuje, jak budował łodzie, opracowywał konstrukcje coraz sprawniejszych w regatach jachtów, jak szył żagle i patronował zawodom nie tylko na Jeziorze Charzykowskim.

Zgromadzony na wystawie materiał archiwalny, mnóstwo tu zdjęć, pokazuje, jak z małej wioski rybackiej Charzykowy stały się ośrodkiem sportów wodnych, znanym w całym kraju.

Maria Eichler

Lubię pisać o sprawach społecznych, polityce i kulturze. Zajmuję się tym na łamach mutacji chojnickiej "Gazety Pomorskiej"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.