Wodne atrakcje w Bydgoszczy. Poznaj miasto z poziomu Brdy

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Wodne atrakcje w Bydgoszczy. Poznaj miasto z poziomu Brdy

Marta Mikołajska

Bydgoskie atrakcje na wodzie od lat z powodzeniem przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dla wielu to nie tylko szansa na poznanie miasta z perspektywy Brdy, ale również okazja do kreatywnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jakie wodne atrakcje znajdziemy w Bydgoszczy? Sprawdziliśmy.

Już dziś miłośników rejsów - i nie tylko - zaprasza bydgoski tramwaj wodny. Okres żeglugowy rozpoczął się w piątek, 7 maja i potrwa do 10 października. Dostępne są dwie linie: Słoneczna i Staromiejska, obsługiwane statkami o napędzie elektrycznym. Jak informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, każdy ze statków pomieści na swoim pokładzie 28 pasażerów, jednak ze względów bezpieczeństwa liczba pasażerów została ograniczona do 14.

- Początkowo będzie pływał jeden statek. Mamy jednak nadzieję, że po złagodzeniu obostrzeń będziemy mogli wykorzystać oba Słoneczniki. Chętni wodnych wycieczek mają do wyboru dwie malownicze trasy: Staromiejską i Słoneczną - mówi Marta Stachowiak.

Bydgoszcz: po kajaki - do Przystani

Rejs linią Staromiejską trwa około 60-70 minut, a rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku. Z tramwaju wodnego możemy podziwiać m.in. Bydgoską Katedrę, Operę Nova i Wyspę Młyńską. Następnie BTW przepływa obok zabytkowej śluzy trapezowej, aby przebyć śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską. Rejsy rozpoczynają się o godz.: 10.30, 13 oraz 16.

Zmieniona do odwołania została trasa rejsów linią Słoneczną. To z uwagi na zamknięcie szlaku żeglownego pod Trasą Uniwersytecką. Podróż rozpoczyna się na Rybim Rynku, a następnie biegnie przez TU, Wyspę Młyńską - i z powrotem do Rybiego Rynku. Zmieniony rejs trwa około 45 minut. Statek przepływa między innymi koło zabytkowego budynku Poczty Polskiej, dawnego terenu zakonu Bernardynów czy obok znajdującego się na szlaku TeH2O budynku Gazowni Miejskiej, Wyspy Młyńskiej i Śluzy Miejskiej. Godziny rejsów: 12, 15, 17.30.

Bilety dostępne są przez Internet oraz stacjonarnie w Bydgoskim Centrum Informacji. Jest również możliwość zakupu biletu u załogi statku - jeśli będą wolne miejsca. Cena biletu normalnego to 15 zł. Za bilet ulgowy zapłacimy 10 zł. Dzieci do 4. roku życia i osoby z niepełnosprawnościami do 21 r.ż. mogą skorzystać z atrakcji bezpłatnie.

Dobrą informację mamy także dla miłośników kajaków. Od soboty, 8 maja możemy wypożyczyć je w Przystani Bydgoszcz. Wypożyczalnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 15-19 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-19. Cena za wypożyczenie kajaka 1-osobowego to 18 zł za pierwszą godzinę i 15 zł za każdą kolejną. Cena kajaka dwuosobowego to odpowiednio 25 i 20 zł.

Dodatkowo, warto pamiętać, że w Bydgoszczy i okolicach nie brakuje firm, które nie tylko wypożyczą nam sprzęt wodny, ale i zorganizują spływ kajakowy. Ceny ich usług wahają się w granicy 25-55 zł - za wypożyczenie sprzętu. Za organizację spływu zapłacimy od około 40 do ponad 100 zł - w zależności od wybranej firmy, trasy i długości spływu.

Bydgoszcz: na rowery wodne i baseny poczekamy do końca maja

Z kolei Klub Sportów Wodnych Bydgoszcz Brdyujście tegoroczny sezon rozpoczyna bez rowerów wodnych, które – do tej pory – można było wypożyczyć tam bezpłatnie. O plany względem przywrócenia tej atrakcji pytamy Adama Sorokę, dyrektora Bydgoskiego Centrum Sportu.

- Sytuacja pandemiczna ciągle się zmienia – teraz na coraz lepsze. Zgodnie z harmonogramem luzowania obostrzeń, od 29 maja obiekty sportowe będą mogły zostać ponownie udostępnione mieszkańcom. Liczymy na to, że nic się nie zmieni. W takim wypadku rowery wodne ruszą już na początku czerwca – mówi Adam Soroko. Jak dodaje, dotyczy to także basenów oraz wszystkich pozostałych obiektów BCS.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.