Woda daje pracę, ale jej zasoby są w Polsce małe, szczególnie u nas

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Woda daje pracę, ale jej zasoby są w Polsce małe, szczególnie u nas

Marek Weckwerth

Największe znaczenie ma oczywiście woda słodka, która w zasobach naszej planety stanowi tylko 2,5 procent, a i tak tylko jej część nadaje się do picia, kąpieli czy nawadniania pól uprawnych, dla przemysłu, straży pożarnej. Spore ilości wody są zanieczyszczone ściekami komunalnymi i przemysłowymi, nawozami spływającymi z pól.

Tematem przewodnim tegorocznego święta jest „Woda i praca”, co ma zwrócić uwagę na fakt, że woda daje zatrudnienie bezpośrednio lub pośrednio milionom ludzi na całym świecie.

Niestety w Polsce mamy jej tak mało w przeliczeniu na jednego obywatela, jak w pustynnym w większości Egipcie. To rocznie tylko 1600 m sześciennych, przy czym 1500 m uznaje się za bardzo mało. Jak szacuje Katedra Hydrologii i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Łódzkiego, w suchym roku, a tych może być coraz więcej, na jednego Polaka może przypaść tylko 250 m sześciennych wody. Przeciętny Europejczyk zużywa rocznie ponad 4500 m sześciennych wody.

Bo też nasz kraj ma zasoby wodne średnio trzy razy mniejsze niż w Unii Europejskiej, czyli 62 km sześciennych, przy czym w roku bardzo suchym mogą być mniejsze od 40 km sześciennych. Największe deficyty wody występują w Wielkopolsce, na Kujawach i na Mazowszu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że będzie coraz gorzej, bo klimat ociepla się, wody powierzchniowe szybciej parują.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.