Włocławski rynek nieruchomości znów się nam ożywia

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Włocławski rynek nieruchomości znów się nam ożywia

Małgorzata Goździalska

W dobie niskich lokat mieszkania traktowane są jako inwestycja.

Przez ostatnie miesiące na włocławskim rynku nieruchomości był dołek. Bo skończyły się pieniądze na program „Mieszkanie dla młodych”, a ten program wcześniej stymulował popyt. I to bardzo!

- Ale od lipca znów obserwujemy ożywienie - mówi Maria Leśniak-Durniat, współwłaścicielka Biura Nieruchomości „Fama”. - Jest ono między innymi efektem ucieczki od niskooprocentowanych lokat i inwestowania w nieruchomości z powodu... braku zaufania do naszej gospodarki.

Mieszkania we Włocławku nadal kupują głównie ludzie młodzi. Nie inwestują jednak ci, którzy zarobili pieniądze za granicą. - Ostatnio obserwuje się tendencję odwrotną- mówi Maria Leśniak-Durniat. - Jeśli pracujący za granicą zostawili we Włocławku mieszkanie, to często je sprzedają, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczają jako wkład własny do kredytu zaciąganego na zakup domu za granicą.

Jest też widoczna tendencja, że we Włocławku kupują mieszkania ci, którzy - z racji wieku nie są w stanie pracować na roli i sprzedają nieruchomości na wsiach.

Jakie mieszkania cieszą się największym wzięciem? Od lat, takie same - do 50 metrów kwadratowych, na pierwszym lub drugim piętrze, w bloku czteropiętrowym, najlepiej wybudowane kilkanaście lat temu. Najbardziej pożądana lokalizacja to Przylesie na Zazamczu. Dobrym adresem jest także osiedle Południe, a ponadto centrum miasta.

Ceny mieszkań z tzw. drugiej ręki kształtują się we Włocławku w granicach od 1800 złotych za metr kwadratowy do 3,5 tysiąca za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o domy, to najczęściej są poszukiwane takie do 100 metrów kwadratowych w cenie od 300 do 400 tysięcy złotych. Trudno natomiast sprzedać tzw. piętrówkę z lat. 70., zwłaszcza, jeśli jest nieocieplona.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.