Witold Gombrowicz w starym ogólniaku

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Witold Gombrowicz w starym ogólniaku

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Trzeba wielkiej odwagi, by wziąć na warsztat „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. A w starym ogólniaku polonistki Anna Szydeł-Eichenlaub, Gabriela Stępień i Aleksandra Łosin jakoś się nie przelękły i z młodzieżą doprowadziły rzecz do szczęśliwego finału.

Przedstawienie w szkolnej auli grane było kilka razy i za każdym wzbudzało żywą reakcję publiczności, która - mimo że chodziło o szkolną lekturę, a więc z założenia o nudy na pudy - przyjaźnie kibicowała bohaterowi Józiowi w jego społecznej inicjacji.

Najpierw szkolnej, z kultową lekcją języka polskiego, kiedy to polonista baranieje wobec stwierdzenia, że Słowacki nie zachwyca, skoro zachwycać ma z rozdzielnika, na zawsze, bez zastrzeżeń. Te sceny w szkole są świetnie grane, widać, że aktorska brać czuje bluesa i wczuwa się w sytuację. Potem wkraczamy do salonu państwa Młodziaków i poznajemy supernowoczesną na pozór rodzinkę, której kołtuństwo wychodzi na jaw dzięki zgrabnej intrydze Józia. Tutaj kontrast pomiędzy galaretowatością Józia i ADHD rodziny Młodziaków został bardzo dobrze wyeksponowany i wygrany.

I podobnie w ostatniej części, gdzie bratanie się z parobkiem kończy się kosmiczną awanturą. Spektakl ma tempo, niezłe role i nie nudzi. Może „kupi” go Centrum Kultury?

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.