(MO)

Wiosenne zmiany w handlu

Wiosenne zmiany w handlu Fot. Krzysztof Kapica
(MO)

W toruńskich sklepach szykują się przebudowy, modernizacje i walka o koncesje na alkohol. Po rozbiórce Lidla przy Szosie Lubickiej postawiony zostanie na nowo. Będzie większy.

- Projekt rozbiórki i przebudowy Lidla dopiero do nas wpłynął. Wygląda na to, że sieć chce zmodernizować obiekt, poprawiając jego funkcjonalność i estetykę. To dobry czas na dostosowanie się do zmian, które zajdą w sąsiedztwie. Myślę o budowie budynku biurowo-usługowego i, w dalszej perspektywie, mieszkań na terenie po Tormięsie - mówi kierownik Beata Gutkowska z Wydzialu Architektury i Budownictwa.

Lidl przy ul. Lubickiej 55 to staruszek, biorąc pod uwagę inne sklepy tej sieci w Toruniu. Ale ma się nieźle, bo niedawno przechodził remont. Tym razem jednak, jak wynika z projektu, metamorfoza ma być generalna. Sklep, dziś jednokondygnacyjny, w nowym wydaniu będzie miał dwa poziomy. - Na parterze pozostanie hala sprzedaży, a na piętrze mają postać biura, szatnie i pomieszczenia techniczne - zdradza Beata Gutkowska.

Wysokość budynku się nie zmieni. W najwyższym punkcie będzie miał 7,6 metra. Nowy dach jednak będzie płaski i cała bryła nabierze kubistycznego charakteru.

O terminach rozbiórki i przebudowy Lidla trudno mówić konkretnie. Dopiero 8 kwietnia projekt inwestycji wpłynął do Wydziału Architektury i Budownictwa.

Urzędnicy muszą go przeanalizować i wydać decyzję. Nietrudno zgadnąć, że w przyszłości klienci przez kilka miesięcy będą zmuszeni robić zakupy gdzie indziej.

Dodajmy, że toruńska modernizacja to jedna z nielicznych takich w kraju. Obecnie Lidl remontuje swoje sklepy np. w Szczecinie, Suwałkach czy Krośnie, ale są to remonty krótkoterminowe, obliczone najczęściej na 2-3 tygodnie prac i wyłączenia placówki z handlowego życia.

W Toruniu już trwają remonty innych sklepów sieciowych. Kończy się ten Rossmanna przy Rynku Nowomiejskim, zaawansowane są prace w Biedronce przy ul. Prostej. - Po remoncie ta Biedronka będzie piętrowa, z ruchomymi schodami, jak ta przy Szerokiej - twierdzą sąsiedzi sklepu przy ul. Prostej.

Wydział Architektury i Budownictwa jednak tego nie potwierdza. Zaakceptowany przez urzędników projekt przebudowy tego sklepu mówi o dwóch kondygnacjach, ale... - Do sprzedaży nadal przeznaczona będzie tylko jedna, ta parterowa. Na piętrze sklep ma biura - wyjaśnia Gutkowska.

Po remoncie Biedronka przy Prostej zyska nową aranżację regałów i szaf chłodniczych. Wymienione zostaną instalacje (m.in. elektryczna i sanitarna) oraz podwieszane sufity. W kamienicy wydzielone zostaną też chłodnia i tzw. mroźnia. Od podwórza natomiast zajda zmiany, których raczej nie zauważą klienci, za to ucieszą pracowników. Tą drogą dbywają się dostawy towarów i ich rozładunek. Wyremontowane będzie tu zadaszenie i inne elementy wjazdu. To konieczność, bo ta część jest w złym stanie technicznym.

Wiosna nie przyniosła dobrych wieści dla sieci Kaufland i klientów, którzy liczyli na zakup trunków. Przypomnijmy, że sklep przy ul. Bema, identycznie jak Tesco przy ul. Wapiennej, pozwolenie z magistratu na sprzedaż ma, ale nie może z niego korzystać. - Oba sklepy dostały pozwolenia na handel mocnymi trunkami 11 grudnia 2015 r. W grudniowym rozdaniu mieliśmy do przyznania dwie koncesje. Starało się o nie 12 sklepów. Dostały Kaufland i Tesco, a 10 podmiotom odmówiliśmy. Część z nich: stacje paliw BP i prywatny sklep przy ul. Krasińskiego odwołały się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. A to automatycznie blokuje sprzedaż alkoholu do czasu rozstrzygnięcia sporu - tłumaczy Krzysztof Kisielewski, dyrektor WEiR UMT.

SKO uchyliło decyzję magistratu, na co do WSA w Bydgoszczy skargę złożyło Tesco. Tym sposobem spór trwa i nikt trunków nie sprzedaje. Co będzie dalej? Spór dotrzeć może do NSA. Tak jest w przypadku Biedronki przy ul. Szerokiej. Też ma pozwolenie, ale sprzedaż blokują inni. Sprawą już zajmuje się NSA.

(MO)

(MO)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.