Wiosenna fala remontów w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(ao)

Wiosenna fala remontów w Toruniu

(ao)

W lewobrzeżnej części miasta wkrótce na dużą skalę ruszą remonty i rozbudowa dróg. Drogowcy zajmą się m. in. ulicą Łódzką i Włocławską.

Najtańszą ofertę na przebudowę ulicy Trzcinowej złożyła w środę firma Kunst, wyceniając swoje usługi na sumę ponad 610 tys. zł. Najdroższa okazała się oferta firmy Euro-System - blisko 790 tys. zł. Teraz Miejski Zarząd Dróg będzie sprawdzał propozycje pod kątem formalnoprawnym.

- W ramach przebudowy ul. Trzcinowej na odcinku 300 metrów - od ul. Szuwarów do wjazdu do budynków mieszkalnych - zostanie wykonana jezdnia z kostki betonowej, jednostronny chodnik i miejsca do parkowania - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu. - W ramach inwestycji powstanie także kanalizacja deszczowa i oświetlenie.

Prace na ulicy Trzcinowej mają potrwać do połowy lipca.

W ostatnim czasie rozstrzygnięte zostały także przetargi na dwie inne inwestycje drogowe na lewobrzeżu. Mowa m.in. o kolejnym etapie remontu ul. Włocławskiej. Dotychczasowe prace obejmowały odcinek tej ulicy do siedziby Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Teraz remontowany będzie fragment od TARR-u do ul. Lipnowskiej. W ramach tej inwestycji powstaje już jezdnia bitumiczna z podbudową, a także chodnik i zjazdy z kostki betonowej. Oprócz tego wyregulowane zostaną studzienki, kratki i zawory. Koniec prac to 6 maja.

Kolejnym, najważniejszym zadaniem, które na lewobrzeżu postawili sobie w tym roku toruńscy drogowcy, jest dalsza przebudowa i rozbudowa ul. Łódzkiej. W ubiegłym roku zakończyły się prace przy remoncie jej odcinka o długości 1,3 km. Na wyremontowanej części między ulicami Andersa a Lipnowską powstała kanalizacja deszczowa i nowe oświetlenie. Wybudowano też nowe chodniki i drogi rowerowe. Ul. Łódzka zyskała drugą jezdnię. Tym samym kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W rejonie skrzyżowań powstały dodatkowe pasy zapewniające bezkolizyjny przejazd. Oprócz tego na Łódzkiej pojawiły się cztery nowe przystanki autobusowe oraz blisko 200 metrów ekranów akustycznych. Wykonawcą tych robót była firma PBDI z Torunia, która uporała się z zadaniem w rok, inkasując za to 11,6 mln zł.

W tym roku rozpocząć się mają prace na odcinku pomiędzy Lipnowską a Zdrojową w Czerniewicach. Gotowe jest już m.in. studium wykonalności dla tej inwestycji. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. - Mamy także wszystkie wymagane decyzje administracyjne - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko. - Prace będą realizowane na odcinku od Lipnowskiej do Zdrojowej, przy czym na odcinku od Lipnowskiej do Włocławskiej powstanie układ dwujezdniowy, na wysokości ul. Włocławskiej będzie rondo. Na dalszym odcinku od Włocławskiej do ul. Zdrojowej planowana jest przebudowa istniejącej jezdni.

Na odcinku liczącym 2,7 km powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. W ramach inwestycji nad torami kolejowymi linii Kutno - Piła wybudowany zostanie także wiadukt dostosowany do nowego układu drogowego. Warto przypomnieć, że to właśnie od ul. Łódzkiej będziemy kierować się nowym łącznikiem do nowego węzła autostradowego Toruń-Południe w Czerniewicach. Powstanie on przy okazji budowy drogi ekspresowej S10. Możliwe są cztery warianty takich połączeń.

Autor: (ao)

(ao)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.